Radosław Fogiel: Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu, kiedy sam zdecyduje
Prezes Jarosław Kaczyński będzie pełnił funkcję wicepremiera dopóki Jarosław Kaczyński nie postanowi, że z tej funkcji rezygnuje - mówił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany o doniesienia medialne dotyczące obecności szefa PiS w rządzie. Informacje te określił "pompowaniem czegoś żeby wyhodować newsa".
2021-12-21, 22:12
RMF FM podało we wtorek nieoficjalnie, że szef PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, mimo wcześniejszych deklaracji, nie będzie odchodził z rządu. "Prezes PiS pozostanie na stanowisku wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Oficjalnie - ze względu na sytuację geopolityczną i pokaz sił ze strony Kremla. W obozie rządzącym słychać jednak, że obecność prezesa partii w rządzie jest nadal potrzebna, bo napięcie między koalicjantami tylko wzrasta" - podał RMF FM.
"Pompowanie czegoś, żeby wyhodować newsa"
- Cały czas nasuwa mi się myśl, że to jest takie trochę pompowanie czegoś, żeby wyhodować newsa. Prezes Jarosław Kaczyński mówił, zapowiadał, że kiedy się już jego misja jako wicepremiera skończy, to z rządu odejdzie. Rzeczywiście mówił, że to będzie nie wcześniej niż przed końcem tego roku czy, że jakoś w przyszłym roku - skomentował Radosław Fogiel w Polskim Radiu 24. Zaznaczył jednak, że żadne konkretne daty nie padały.
- Gdyby nie to, że nagle mamy doniesienia medialne, które w sumie o niczym konkretnym nie mówią, to między przedwczoraj a dzisiaj żadna różnica się nie pojawiła. Cały czas to, o czym mówił premier Kaczyński jest aktualne - powiedział wicerzecznik PiS.
"O odejściu z rządu Jarosława Kaczyńskiego zdecyduje Jarosław Kaczyński"
- Prezes Kaczyński będzie pełnił funkcję wicepremiera dopóki Jarosław Kaczyński nie postanowi, że z tej funkcji rezygnuje - dodał Fogiel.
REKLAMA
Wicerzecznik PiS wskazał ponadto, że Jarosław Kaczyński wchodząc do rządu za najważniejsze zadanie postawił sobie ustawę o obronie ojczyzny. Jej projekt został przedstawiony w październiku, a następnie trafił do konsultacji.
Fogiel dopytywany, kiedy ten projekt trafi pod parlamentu odparł, że "możemy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach do Sejmu trafi".
Ustawa o obronie ojczyzny
Według przedstawionych pod koniec października założeń projektu nowej ustawy o obronie ojczyzny, wprowadzona miałaby zostać m.in. dobrowolna, zasadnicza służba wojskowa oraz nowy rodzaj wojsk - wojsk obrony cyberprzestrzeni. Nowe, większe wojsko miałoby być finansowane m.in. z wpływów z papierów skarbowych, środków z obligacji BGK, budżetu państwa oraz zysku NBP.
REKLAMA
Projekt ustawy o obronie ojczyzny ma przewidywać także system zachęt do służby wojskowej i uelastycznić awanse w wojsku. Wprowadzony miałby zostać nowy stopień wojskowy - starszy szeregowy specjalista. Rząd zakłada ponadto dopuszczenie do służby osób niepełnosprawnych do wojsk obrony cyberprzestrzeni.
jmo
REKLAMA