Kryzys na granicy a wyzwania komunikacji. Soloch: zbudowaliśmy jednolity przekaz

"Bilans ostatnich miesięcy kryzysu granicznego pokazał, że wychodzimy obronną ręką z konfrontacji w obszarze przez lata traktowanym, jako jedna ze słabości państwa - komunikacji strategicznej" - przekonuje szef BBN Paweł Soloch w artykule opublikowanym w "Rzeczpospolitej". Jak dodaje, "wciąż zbyt dużo jest elementów ad hoc, nie zawsze opierających się na określonych procedurach".   

2021-12-22, 08:28

Kryzys na granicy a wyzwania komunikacji. Soloch: zbudowaliśmy jednolity przekaz
"Zbudowaliśmy jednolity przekaz, wychodzimy obronną ręką" - ocenił Paweł Soloch w kontekście komunikacji w sprawie kryzysu na granicy. Foto: Twitter/@16Dywizja

Szef BBN Paweł Soloch zwraca uwagę w tekście opublikowanym na łamach "Rzeczpospolitej", że "bilans ostatnich miesięcy kryzysu granicznego pokazał, że wychodzimy obronną ręką z konfrontacji w obszarze przez lata traktowanym, jako jedna ze słabości państwa - komunikacji strategicznej".

"Polska zbudowała jednolity przekaz"

Polityk zwraca w tym kontekście uwagę, że Polska zbudowała "jednolity przekaz co do oceny i sposobów walki z kryzysem, zyskaliśmy poparcie większości społeczeństwa dla realizowanej polityki, a polska perspektywa dotycząca agresji Łukaszenki została podzielona przez sojuszników z NATO i partnerów z Unii Europejskiej" - twierdzi Soloch.

Według niego, w agresji nowego typu, jaką zastosował reżim Łukaszenki, komunikacja strategiczna stała się kluczowym obszarem konfrontacji. Dodaje, że "pierwszorzędnym celem polskich władz było uświadomienie obywatelom, ale i sojusznikom, że kryzys graniczny nie jest klasycznym kryzysem humanitarnym, ale zorganizowanym atakiem autorytarnego państwa wobec sąsiadów, a także wobec NATO i UE".

"Zbudowanie ujednoliconego przekazu wszystkich instytucji państwa i dosyć konsekwentnie prowadzona narracja były efektem licznych spotkań koordynacyjnych, które od momentu wybuchu kryzysu odbyły się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli rządu, z główną rolą MSWiA, wspieranego przez MON oraz służby" - wskazał Soloch.

REKLAMA

"Komunikacja nastawiona na uzgodnienie stanowiska"

"Działania związane z wprowadzeniem rozwiązań prawnych, przesunięciem kilkunastu tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy na wschodnią granicę, budowy bariery czy polityką migracyjną przez zdecydowaną większość społeczeństwa zostały ocenione jako konieczne i skuteczne, co pokazywały praktycznie wszystkie badania opinii publicznej" - czytamy.

Szef BBN podkreślił, że "w wymiarze międzynarodowym komunikacja strategiczna nastawiona była na uzgodnienie wspólnego stanowiska przez Polskę, Litwę i Łotwę, jako państw dotkniętych agresją, a następnie zbudowanie jednolitej oceny wśród sojuszników z NATO i partnerów z UE oraz doprowadzenie do udzielenia przez nie wsparcia".

Potrzebne stałe mechanizmy komunikacji

"Obok działań prezydenta i premiera znaczna praca została wykonana zwłaszcza przez MSZ, polskie placówki i służby. Efektem tego było jednoznaczne potępienie administracji Łukaszenki przez demokratyczne państwa, uzyskanie blokady na przeloty migrantów do Mińska, jak i działania długofalowe, dotyczące kolejnych pakietów sankcji czy zbudowanie wspólnej polityki wobec działań podejmowanych przez białoruskie władze i powiązanie ich z działaniami Moskwy wobec Ukrainy, destabilizującymi wschodnią granicę NATO i UE" - dodał.

Posłuchaj

"Jestem absolutnym przeciwnikiem ustępstw wobec Rosji" - powiedział na Ukrainie prezydent Andrzej Duda. W miejscowości Huta w na zachodzie kraju spotkali się prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy. Główny temat rozmów to bezpieczeństwo w regionie, szczególnie w kontekście nagromadzenia rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskiej granicy (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Wskazał przy tym, że wyzwaniem, przed którym stoimy, pozostaje budowa stałych mechanizmów komunikacji strategicznej. "Wciąż zbyt dużo jest elementów ad hoc, nie zawsze opierających się na określonych procedurach. Chodzi o mechanizmy współdziałania władz państwa, również między ośrodkiem prezydenckim a rządem, oraz mechanizmy umożliwiające przekazywanie społeczeństwu intencji władz, ale i postulatów przez oddolne inicjatywy i środowiska pozarządowe" - zaznaczył. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Obejrzyj także rozmowę z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem w "Salonie polityczny, Trójki": 


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej