more_horiz
Wiadomości

Jakie zapasy gazu ma Polska? Jesteśmy w lepszej sytuacji niż reszta Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:02
Polskie magazyny gazowe są zapełnione w 95 procentach - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak pisze ekspert ds. energetyki Wojciech Jakóbik są to "rekordowe zapasy na skalę europejską".
Polskie magazyny gazu są zapełnione w 95 procentach
Polskie magazyny gazu są zapełnione w 95 procentachFoto: PAP/DAREK DELMANOWICZ

Od kilku miesięcy Europa mierzy się z kryzysem energetycznym wywołanym w znacznym stopniu przez manipulację rosyjskiego koncernu - Gazpromu. Agencja TASS przekazała, że Gazprom nie zamówił mocy przesyłowych dla rurociągu Jamał-Europa, dlatego paliwo obecnie płynie rewersem z Niemiec do Polski. W ocenie zachodnich analityków, rosyjski koncern próbuje w ten sposób wywrzeć presję na Unię Europejską, aby jak najszybciej wydała zgodę na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. 

Polska zabezpieczona przed kryzysem?

W obliczu coraz ostrzejszej zimy Europejczycy obawiają się blackoutów. W tej sytuacji Polska znajduje się na uprzywilejowanej pozycji. Jak wskazuje reaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl nasz kraj "ma rekordowe zapasy na skalę europejską".

"Polska jest w innej sytuacji (niż reszta krajów europejskich - red.) przez ustawę o zapasach zmuszającą handlarzy gazem do gromadzenia zapasów strategicznych" - pisze Jakóbik. Jak informował w poniedziałek prezes PGNiG Paweł Majewski, Polskie magazyny gazowe są zapełnione w 95 procentach. - W Europie jest to znacznie mniej, ok. 60 proc. - podkreślił.

Wojciech Jakóbik podnosi kolejne argumenty, przemawiające za tym, że Polska ma szansę wyjść z kryzysu obronną ręką. "Polska nie jest także zależna od gazu w energetyce, ponieważ polega głównie na węglu. Z kolei ograniczenie dostaw gazu przez Gazociąg Jamalski do Niemiec pozwala Polakom skorzystać z fizycznego rewersu i zakupów na giełdzie niemieckiej" - wskazuje.

Czytaj także:

Zobacz również: Tadeusz Kościński w "Sygnałach dnia"

biznesalert.pl/IAR/kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem