more_horiz
Wiadomości

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Rozpłochowskiego. Opozycjonista spocznie na katowickim cmentarzu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 06:56
Dziś odbędzie się uroczystość pogrzebowa Andrzeja Rozpłochowskiego, legendarnego działacza opozycji antykomunistycznej, jednego ze współtwórców śląskiej Solidarności. Zostanie pochowany w Katowicach.
Andrzej Rozpłochowski
Andrzej RozpłochowskiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W południe w Kościele Mariackim odbędzie się msza święta w intencji Andrzeja Rozpłochowskiego. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz państwowych. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu przy ulicy Francuskiej. To jedna z najstarszych katowickich nekropolii.

Legenda "Solidarności"

Andrzej Rozpłochowski urodził się 7 września 1950 roku w Gdańsku. Z zawodu był mechanikiem samochodowym. Po odbyciu służby wojskowej pracował w PKP w Inowrocławiu, a następnie w Hucie Katowice, gdzie w 1980 roku współorganizował strajki robotnicze. Pełnił funkcję przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a po podpisaniu porozumień sierpniowych był w kierownictwie śląskiej "Solidarności".

W stanie wojennym był internowany. W areszcie był przetrzymywany do 1984 roku, kiedy to został zwolniony na mocy amnestii. Po wyjściu na wolność współpracował z podziemną "Solidarnością", a od 1985 roku zasiadał w prezydium Polskiej Partii Niepodległościowej. W 1988 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, a do Polski wrócił w 2010 roku. Wspomnienia z lat 80. opublikował książce "Postawią ci szubienicę".

Za działalność opozycyjną był wielokrotnie odznaczany, między innymi Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 roku otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, jednak w 2012 zwrócił to odznaczenie na znak protestu przeciwko wyrokowi w sprawie organizatorów stanu wojennego.

Zmarłego pożegnała na Twitterze szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. "Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł śp. Andrzej Rozpłochowski - legenda śląskiej »Solidarności«, Bohater Niezłomny, jeden z tych, którym zawdzięczamy Niepodległą Rzeczpospolitą" - napisał.

Andrzej Rozpłochowski miał 71 lat. Był zakażony koronawirusem.

Czytaj także:

Czytaj także:
pap_20210911_0BA (5).jpg
Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Ryszard Majdzik: żołnierz Solidarności i niepodległości

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem