Bieg, akcja charytatywna i challenge kolędowy. Orszaki Trzech Króli zapowiadają atrakcje
Orszaki Trzech Króli 2022 odbędą się 6 stycznia zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. Tym razem organizatorzy proponują m.in. Bieg Trzech Króli, a także akcję charytatywną na rzecz Afryki.
2021-12-27, 06:45
Orszaki Trzech Króli 2022 odbędą się pod hasłem "Dzień dziś wesoły". Jest to fragment kolędy "Z narodzenia Pana", która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku.
Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na wartość głębokiego przeżywania świąt i uroczystości, zrozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, oraz radosnego spędzania czasu z rodziną, jak też wspólnego śpiewania.
"Staramy się, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przeżyć uroczystość Epifanii, jako radosny moment Objawienia Pańskiego, w którym Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry czy pozycji społecznej" - wskazują organizatorzy Orszaku Trzech Króli. "Każdy z nas może przybyć do Zbawiciela z pokłonem i cieszyć się radością spotkania" - dodają.
"Bieg Trzech Króli"
Nowością będzie "Bieg Trzech Króli". Tym razem organizatorzy zapraszają na sportowe obchody. Zanim ulicami Warszawy przejdzie Orszak Trzech Króli, odbędzie się bieg pięciokilometrową trasą w Ogrodzie Saskim w pięciu seriach, każda po 20 osób. Zapisując się na bieg, każdy uczestnik powinien wskazać, w której serii, i o której godzinie zamierza wystartować. Do dyspozycji będzie szatnia, w której będzie można się przebrać i zostawić rzeczy. Po biegu każdy zawodnik otrzyma herbatę i małą słodką przekąskę.
REKLAMA
Zwycięzcy otrzymają symboliczne dary Trzech Króli: złoto, mirrę i kadzidło, natomiast każdy uczestnik - pamiątkowy drewniany medal i sportowy pakiet Trzech Króli.
Zbiórka charytatywna
Od wielu lat przy okazji Orszaku Trzech Króli organizowana jest zbiórka pieniędzy na cele dobroczynne. Tym razem zebrane fundusze trafią na szkołę zawodową Eastlands w Nairobi, stolicy Kenii. Placówka znajduje się w jednej z biedniejszych dzielnic Nairobi - Donholm i jest otoczona slumsami. Uczęszcza do niej 450 uczniów, którzy uczą się elektryki, fotowoltaiki, hydrauliki oraz mechaniki pojazdów. 70 proc. zajęć prowadzonych jest w pracowniach, gdzie szkoli się umiejętności praktyczne. Wielu uczniów otrzymuje zatrudnienie jeszcze w trakcie trwania kursów.
Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia 10 stanowisk szkoleniowych (do nauki diagnostyki silników samochodowych i sprzętu do nauki wyszukiwania usterek w silnikach samochodowych).
REKLAMA
Całkowity koszt potrzebnego sprzętu wynosi 29 tys. 234,34 euro, co jest równe około 135 tys. złotych - wskazują organizatorzy orszaku.
Możliwe jest dokonywanie wpłat na konto: 13 2490 0005 0000 4600 4185 5595 z dopiskiem "Na Afrykę" lub przy pomocy płatności elektronicznej, można wybrać kwotę, można płacić z zagranicy. Po zbiórce całość wpłaconej kwoty zostanie przekazana Fundacji Harambee-Polska, która przekaże pieniądze do Kenii.
Akcja kolędowa
Zostanie także powtórzona akcja challenge kolędowy. Można brać w niej udział od 24 grudnia. Wyzwanie polega na nagraniu dowolnej kolędy, której zaśpiewanie poprzedzone jest słowami: "Razem z Orszakiem Trzech Króli zbieramy na edukację w Afryce". Nagranie należy umieścić na Facebooku, Twitterze, Instagramie, dołączając hasztagi: #OrszakdlaAfryki #KolędujmyRazem #OrszakTrzechKróli. Śpiewający nominuje następnie trzy osoby, które mają 72 godziny na wzięcie udziału w zabawie.
REKLAMA
Objawienie Pańskie
Powiązany Artykuł
Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także "świętem Epifanii" lub "świętem Trzech Króli". Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.
Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.
- Jak malarze widzieli Boże Narodzenie?
- Choinka, ułani i stajenka betlejemska. Historia bożonarodzeniowych pocztówek
jbt
REKLAMA
REKLAMA