more_horiz
Wiadomości

Nowe drony dla polskiego wojska. Szef MON podjął decyzję

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 14:38
W ramach umowy, jaką zatwierdzi w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, żołnierze otrzymają 25 dronów określanych jako bezzałogowe systemy powietrzne klasy mini Wizjer.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Wojsko Polskie będzie sukcesywnie wzmacniane i modernizowane.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Wojsko Polskie będzie sukcesywnie wzmacniane i modernizowane.Foto: TT @MON_GOV_PL

Przedmiotem umowy jest dostawa 25 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

W skład każdego zestawu wchodzą cztery platformy powietrzne wraz z głowicami elektrooptycznymi, zestaw naziemnej stacji kontroli, naziemny terminal danych oraz przenośny terminal wideo.

Łącznie w ramach umowy Wojsko Polskie otrzyma sto takich dronów. Terminy dostaw przewidziano na lata 2024-2027. Stronami umowy są Inspektorat Uzbrojenia oraz konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. w Łodzi oraz Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. w Bydgoszczy.

Czytaj także:

"Wojska Lądowe i Specjalne"

Drony trafią do Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych. Będą używane do rozpoznania obrazowego (IMINT) poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych. Ponadto system ma wskazywać cele i określać dane potrzebne do rażenia ogniowego, oceniać skutki uderzeń oraz wspierać działania w zakresie ochrony wojsk.

Drony klasy mini Wizjer mają niski współczynnik emisji hałasu, mogą latać przez ponad trzy godziny i operować w zasięgu do 35 kilometrów. Do ich głównych zadań należy prowadzenie obserwacji, w tym wykrywanie, rozpoznawanie, identyfikacja i wskazywanie współrzędnych obiektów.

Statki startują i lądują automatycznie, wykorzystując przy starcie kompozytową wyrzutnię startową, a przy lądowaniu - spadochron i poduszkę powietrzną. Cały system został opracowany zgodnie z porozumieniami standaryzacyjnymi NATO oraz obowiązującymi Normami Obronnymi.

Umowa zostanie zatwierdzona w środę o godzinie 12 w siedzibie MON w Warszawie.

Posłuchaj
00:26 11474934_1.mp3 Mariusz Błaszczak o konieczności wzmacniania Polskiego Wojska (IAR)

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem