more_horiz
Wiadomości

"Weto prezydenta nie rozwiązało problemu". Przewodniczący KRRiT o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 18:24
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski wskazuje na konieczność dopracowania przepisów ustawy medialnej. Jego zdaniem weto prezydenta do nowelizacji nie rozwiązało problemu kwestii zagranicznej własności w mediach.
Witold Kołodziejski wskazał na konieczność dopracowania przepisów ustawy medialnej.
Witold Kołodziejski wskazał na konieczność dopracowania przepisów ustawy medialnej.Foto: pixaby/public domain

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazywała posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącemu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczyło to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego Discovery.

Witold Kołodziejski mówił podczas debaty "Dekoncentracja kapitałowa a ochrona pluralizmu mediów" zorganizowanej przez Instytut Ordo Iuris, że obecne przepisy są "niechlujnie napisane". Jak dodał, artykuł 35. ustawy umożliwia obchodzenie prawa poprzez zakładanie w krajach EOG spółek kontrolowanych przez koncerny spoza tego obszaru.

- Były próby rozszerzania tego kręgu podmiotów zagranicznych do państw NATO, myślę, że to jest jednak różnica, bo z krajami UE wiążą nas wspólne prawo i wspólne umowy (...) Ponieważ mamy wspólny rynek również w obszarze mediów, to wprowadzamy dyrektywy audiowizualne, porozumienia o telewizji transgranicznej po to, żeby to uregulować. Jeżeli tak, to napiszmy w ustawie, że te ograniczenia nie dotyczą krajów, z którymi Polska ma odpowiednie umowy, to też byłoby coś - ocenił Witold Kołodziejski.

Radio Sputnik

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podał przykład legionowskiego Radia Hobby, które od 2011 roku emitowało audycję prokremlowskiego Radia Sputnik. W 2015 roku Krajowa Rada cofnęła koncesję nadawcy, rok później podtrzymała to stanowisko, ale zdecydowano o wstrzymaniu wykonania decyzji do czasu rozstrzygnięcia sądowego, przez co radio mogło nadal nadawać.

- Po pięciu latach postępowania przed polskimi sądami nadawca wygrał tę sprawę i tak naprawdę sąd stwierdził, że Radio Sputnik ma prawo nadawać na polskiej koncesji. Trochę pokazuje to całą sytuację, w której bez jakiejś zdecydowanej ingerencji ustawowej, ciężko będzie z tym walczyć - powiedział Witold Kołodziejski.

Weto prezydenta

Jeśli nowelizacja ustawy medialnej nie zostałaby zawetowana przez prezydenta i weszłaby w życie, to właściciel stacji TVN musiałby pozbyć się większościowych udziałów.

Kierując ustawę medialną z powrotem do Sejmu, prezydent Andrzej Duda zaapelował do posłów o konstruktywną dyskusję w kwestii przyjęcia przepisów ograniczających obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym. Jak mówił, takie ograniczenia powinny odnosić się do przyszłych inwestycji, "w sposób uporządkowany, bez wrzutek legislacyjnych".

Posłuchaj
00:27 11484610_1.mp3 Przewodniczący KRRiT: weto prezydenta do ustawy medialnej nie rozwiązało problemu (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem