more_horiz
Wiadomości

Koronawirus w natarciu. "Umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromna"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 17:12
- Umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromna. Dajmy sobie i innym większą szansę na przeżycie kolejnego ataku COVID-19, piąta fala z omikronem, niestety, już zagląda do naszych drzwi - apelowała prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.
Lekarze z PPOZ: umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromna
Lekarze z PPOZ: umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromnaFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Prezes PPOZ zaapelowała do wszystkich osób niezaszczepionych oraz tych, które wahają się w sprawie przyjęcia dawki przypominającej, by zaszczepiły się jak najszybciej.

- Umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromna. Dajmy sobie i innym większą szansę na przeżycie kolejnego ataku COVID-19, piąta fala z omikronem, niestety, już zagląda do naszych drzwi - stwierdziła Janicka.

Nowy schemat szczepień 

Lekarze z PPOZ przypomnieli, że nowe schematy szczepień przeciw COVID-19, które obowiązują od 3 stycznia, dają wiele różnych możliwości zaszczepienia się. Przyspieszono przyjmowanie dawki przypominającej już po 5 miesiącach, a po szczepionce jednodawkowej VaccineJanssen już po 60 dniach, czyli 2 miesiącach przy uwzględnianiu indywidualnych wskazań.

"Choć Minister Zdrowia podjął decyzję o wprowadzeniu schematów mieszanych preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna oraz szczepionki COVID-19 VaccineJanssen, nadal rekomendowanym jest schemat homologiczny - z wykorzystaniem jednego preparatu, a w przypadku schematów mieszanych (heterologicznych) rekomendowana jest kolejność: szczepionka wektorowa - szczepionka mRNA" - napisali lekarze PPOZ.

Schematy mieszane zostały dopuszczone w oparciu o aktualne zalecenia Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, a także stanowiska Europejskiej Agencji Leków (EMA), Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Schemat podstawowy 

Zgodnie ze schematem I (podstawowym) osobom od 18. roku w celu dokończenia rozpoczętego schematu szczepienia preparatem Moderna, Pfizer lub AstraZeneca, gdy zachodzi konieczność zmiany preparatu u pacjenta - niezależnie od zaistniałej przyczyny - można podać każdą inną dostępną szczepionkę mRNA lub szczepionkę AstraZeneca, zachowując odstęp minimum 28 dni między dawkami.

Schemat mieszany

Odwrotny schemat mieszany może być zrealizowany w przypadku indywidulanych wskazań do takiego postępowania.

W tym schemacie (II) - w szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób od 18. roku życia - zaleca się podanie szczepionki w schematach obejmujących właściwe dawkowanie: po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA (Moderna, Pfizer) lub AstraZeneca podanie szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 5 miesięcy. Natomiast po szczepieniu szczepionką COVID-19 VaccineJanssen podanie szczepionki COVID-19 VaccineJanssen lub szczepionki mRNA (Pfizer lub Moderna) w odstępie co najmniej 2 miesięcy.

Dawka przypominająca 

Z kolei dawka przypominająca szczepionki COVID-19 VaccineJanssen może być - warunkowo - podana jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

U osób szczepionych dawką przypominającą można stosować szczepionki: Pfizer w pełnej dawce 0,3 ml; Moderna połowa dawki: 50 µg - 0,25 ml; Szczepionka COVID-19 VaccineJanssen w pełnej dawce 0,5 ml (z uwzględnieniem w pierwszej kolejności zastosowania szczepionki podanej w podstawowym schemacie szczepienia lub zachowaniem kolejności szczepienia po szczepionce wektorowej podania szczepionki mRNA).

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem