Piszesz "K+M+B" na drzwiach w święto Trzech Króli? Sprawdź, co oznacza skrót
6 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Trzech Króli. Na znak Objawienia Pańskiego wierni pobłogosławioną kredą oznaczają drzwi swoich domów. Czy oznaczenie "K+M+B" jest poprawne? Wyjaśnił to Ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
2022-01-06, 13:45
Święto Objawienia Pańskiego znane jest szerzej jako Święto Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Na znak przynależności do Chrystusa i publicznego wyznania swej katolickiej wiary od wieków chrześcijanie praktykują naznaczanie drzwi swoich domów święconą kredą.
Według tradycji na drzwiach pisano słowa "Christus mansionem benedicat", co w tłumaczeniu oznacza "Niech Chrystus błogosławi (ten) dom". Skrót tego zdania stanowią litery "C+M+B". Czy zatem pisane na drzwiach "K+M+B" jest błędem? Jak prawidłowo napisać oznaczenie?
- Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2022) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2022), co możemy przetłumaczyć jako "Christus mansionem benedicat" - przypomniał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Leszek Gęsiak SJ.
Poprawny zapis zapisany dokumencie kościelnym
W "Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii" opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II zapisano oficjalną wykładnię Kościoła katolickiego odnośnie oznaczania kredą drzwi domów i mieszkań.
REKLAMA
"Błogosławieństwo domów, których drzwi znaczy się krzyżem Chrystusa, cyfrą nowego roku oraz tradycyjnymi inicjałami świętych Mędrców (K+M+B), co tłumaczy się formułą: "Christus mansionem benedicat". Pisze się je błogosławioną kredą" - czytamy w punkcie 118. dokumentu.
Dlaczego piszemy "K+M+B"?
Rozpowszechnienie formy „K+M+B” wynika z dużej popularności średniowiecznej legendy o Kacprze, Melchiorze i Baltazarze. Prawdopodobnie przez lata praktykowania tego zwyczaju łacińską literę "C", zaczęto zastępować literą "K". Zwyczaj znakowania wejść domostw tym wyrażeniem nawiązuje do Starego Testamentu i Księgi Wyjścia, która opisuje dziesięć plag biblijnych, które nawiedziły Egipt. Jedna z nich mówi o Izraelitach, naznaczających wejścia do domów krwią baranka, dzięki czemu uniknęli oni kary bożej.
muzhp.pl/Pch24.pl/niedziela.pl/tvp.info/PAP/deccoria.pl/bf
REKLAMA