more_horiz
Wiadomości

Wiele interwencji TOPR w ciągu dnia. Ratownicy ostrzegają: w górach panują trudne warunki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 21:30
Wielu turystów mimo trudnych warunków pogodowych przemierza tatrzańskie szlaki. Sporo z nich nie ma doświadczenia ani odpowiedniego wyposażenia w postaci raków i czekanów. Z tego powodu aż jedenaście razy musieli interweniować w piątek w Tatrach ratownicy TOPR.
Pracowity dzień mają za sobą ratownicy TOPR-u, którzy aż 11 razy musieli interweniować w górach
Pracowity dzień mają za sobą ratownicy TOPR-u, którzy aż 11 razy musieli interweniować w górachFoto: Milosz Maslanka/Shutterstock

W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczne. Tylko w piątek ratownicy TOPR udzielali pomocy 11 osobom, w tym sześciokrotnie w akcjach użyto śmigłowca - poinformował ratownik dyżurny.

TOPR po pracowitym dniu. "Głównym powodem - nieprzygotowanie turystów"

- Główną przyczyną wypadków były pośliźnięcia się na wskutek braku odpowiedniego, zimowego sprzętu turystycznego, braku umiejętności i odpowiedniego przygotowania. Pośliźnięcia w konsekwencji kończyły się niejednokrotnie upadkami z wysokości i groźnymi obrażeniami - dodał ratownik dyżurny TOPR.

Z kolei w czwartek w Tatrach doszło do serii zabłądzeń. Turystów, którzy zgubili szlaki, ratownicy górscy sprowadzani z Doliny Pańszczycy, Przełęczy Szpiglasowej i z rejonu Suchych Czub. Do groźnego zdarzenia doszło na granicznym Długim Upłazie, gdzie 29-letni Polak spadł na stronę słowacką.

Trudne warunki w Tatrach

Po kilkudniowej odwilży w Tatrach powrócił mróz, a szlaki zostały skute lodem. Do poruszania się w takich warunkach konieczny jest odpowiedni sprzęt turystyczny i umiejętności posługiwania się nim. Planując wyprawy w wyższe partie gór, konieczne jest wyposażenie się w raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC, czyli detektor, sondę i łopatkę. Do poruszania się po traktach do wysokości schronisk niezbędne mogą okazać się raczki i kijki.

W górach panują skrajnie trudne warunki, stąd apel ratowników o rozwagę. W Tatrach obowiązuje drugiego stopień zagrożenia lawinowego.

Posłuchaj
00:20 TOPR IAR 1.mp3 Ratownik drużyny TOPR Piotr Konopka: konieczna była interwencja ratowników TOPR-u w przypadku grupy turystów, która utknęła na przełęczy Liliowe między Świnicą a Kasprowym Wierchem (IAR)
Posłuchaj
00:17 TOPR IAR 2.mp3 Ratownicy apelują o rozwagę w górach (IAR)

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem