more_horiz
Wiadomości

Ratownicy TOPR uratowali 20-latka, który utknął na szlaku. "Wykazał się odpowiedzialnością"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 16:59
W rejonie Granatów, na jednym z najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach Wysokich, utknął turysta. Konieczna była interwencja Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ratownicy TOPR musieli interweniować w związku z utknięciem na szlaku 20-letniego turysty
Ratownicy TOPR musieli interweniować w związku z utknięciem na szlaku 20-letniego turystyFoto: JohnKruger/ Shutterstock

Ratownicy TOPR prowadzą działania ratownicze za pomocą śmigłowca - informował przed godziną ratownik dyżurny TOPR. Na szczęście akcja ratownicza zakończyła się sukcesem.

Interwencja TOPR. Turysta przecenił swoje możliwości

Ratownicy ewakuowali młodego turystę, który nie umiał poradzić sobie w trudnych warunkach. 20-letni mężczyzna wykazał się odpowiedzialnością i nie ryzykował zejścia w trudnym terenie Skrajnego Granata - tłumaczył Piotr Konopka, ratownik dyżurny TOPR.

Turysta przecenił swoje możliwości i utknął w trudnym terenie. Szlak prowadzący przez Granaty jest jednym z najtrudniejszych w polskich Tatrach.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Warunki w Tatrach są "wczesnozimowe"

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne – informuje Tatrzański Park Narodowy. Szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu i ich przebieg w niektórych miejscach jest niewidoczny. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC.

W Tatrach z dnia na dzień przybywa turystów, co przekłada się na większą liczbę interwencji TOPR. - Tych interwencji przybywa z dnia na dzień. Warunki są wczesnozimowe, czyli zawsze oznacza to trudności większe, niż się ludzie spodziewają i wymagające cierpliwości i pokory wobec natury - mówił Piotr Konopka.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:24 Ratownik TOPR IAR 1.mp3 Piotr Konopka: mimo młodego wieku turysta wykazał się rozsądkiem, wolał zadzwonić i poprosić o pomoc (IAR)
Posłuchaj
00:22 Ratownik TOPR IAR 2.mp3 Konopka: interwencji TOPR przybywa z dnia na dzień (IAR)

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem