more_horiz
Wiadomości

Zimowe wyjścia w góry. GOPR przypomina: korzystajmy tylko z oznakowanych szlaków

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 11:52
Jak przypomina naczelnik bieszczadzkiego GOPR Krzysztof Szczurek, wędrując po górach "zawsze należy korzystać tylko i wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych i tras narciarskich". Należy także pamiętać, że do każdej wycieczki należy się odpowiednio przygotować.
GOPR przypomina: korzystajmy tylko z oznakowanych szlaków
GOPR przypomina: korzystajmy tylko z oznakowanych szlakówFoto: TKalinowski/Shutterstock

Naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomniał o najważniejszych wskazówkach, które mogą przydać się w przygotowaniach do wyjścia na górskie szlaki. Jak wskazał, "w trakcie wycieczki zawsze cały czas musimy się orientować w terenie". - Konieczna jest znajomość stron świata oraz kierunków, w których biegną szlaki turystyczne - podkreślił Krzysztof Szczurek.

Zwrócił uwagę, że w górach należy także śledzić czas marszu od chwili wyjścia. - Pozwoli nam to - jeżeli zajdzie taka potrzeba - podjąć decyzję o tym, czy zawrócić, skrócić trasę, czy też kontynuować wycieczkę - wyjaśnił.

GOPR: korzystajmy tylko z oznakowanych szlaków

Naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR przypomniał również, że w przypadku pogorszenia się pogody trzeba udać się do najbliższego miejsca schronienia. - Decydując się na odwrót wracajmy oznakowanymi szlakami turystycznymi. Inne drogi powrotu mogą stać się dla nas pułapką - podkreślił.

Jak wskazał, w zimie, w okresie zalegania śniegu w górach "trzeba wystrzegać się stromych stoków i nie wchodzić do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne". 

Do każdej wycieczki należy się także odpowiednio przygotować sprzętowo i kondycyjnie. - Idąc w góry trzeba mieć dobrze wyposażony plecak; zabrać ze sobą kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki, zapasowe rękawiczki, czapkę, skarpety. Trzeba też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek" - powiedział Krzysztof Szczurek.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem