more_horiz
Wiadomości

Dłuższe dyżury urzędów skarbowych, infolinia, livechaty. Minister finansów zachęca do kontaktu ws. Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 18:22
- Zachęcam wszystkich, którzy mają pytania związane z Polskim Ładem, do korzystania z naszych materiałów i do kontaktu z naszymi ekspertami - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński. W polskatimes.pl przypomniał, że  od 8 stycznia w ramach akcji informacyjnej są realizowane codzienne wielogodzinne livechaty, gdzie każdy może zadać pytanie.
Zachęcam wszystkich, którzy mają pytania związane z Polskim Ładem do korzystania z naszych materiałów i do kontaktu z naszymi ekspertami - powiedział Tadeusz Kościński
Zachęcam wszystkich, którzy mają pytania związane z Polskim Ładem do korzystania z naszych materiałów i do kontaktu z naszymi ekspertami - powiedział Tadeusz KościńskiFoto: shutterstock/bbernard

- Publikujemy systematycznie materiały instruktażowe na naszych stronach internetowych, w tym podatki.gov.pl. Zapraszam też do obejrzenia webinarium z naszymi ekspertami. Wzmocniliśmy kadrowo infolinię Polskiego Ładu. Urzędy skarbowe w zakresie informacji dotyczącej rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie od wtorku będą otwarte od 8:00 do 19:00. Zachęcam wszystkich, którzy mają pytania związane z Polskim Ładem do korzystania z naszych materiałów i do kontaktu z naszymi ekspertami - powiedział Tadeusz Kościński.

Rozliczanie zaliczek

Szef resortu finansów, zapytany dlaczego od 8 stycznia zmieniły się zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r., powiedział, że część osób niepotrzebnie złożyła wniosek o rezygnację z preferencji dla klasy średniej lub pracodawca nie pobrał przy zatrudnieniu tzw. formularza PIT-2, który pozwala zastosować kwotę wolną już na etapie zaliczek.

- To dwa główne powody. Dlatego część osób, w tym nauczyciele, na początku stycznia zobaczyła na swoich kontach mniejsze pensje. Pobrane na podatek zaliczki w pierwszych miesiącach, z zyskiem trafiłyby do podatników później. Chcemy jednak, by korzyści z Polskiego Ładu nasi obywatele odczuli jak najszybciej. A będzie to rocznie 17 mld zł więcej w ich portfelach. Stąd tak szybko przygotowaliśmy rozporządzenie dzięki któremu już w przyszłym tygodniu rozpocznie się wypłacanie różnic w płacach - wyjaśnił Tadeusz Kościński.

Te same stawki

Minister finansów przypomniał, że od pracowników i zleceniobiorców zarabiających miesięcznie do 12,8 tys. zł brutto zaliczki będą pobierane w kwocie nie wyższej niż ta, która obowiązywała jeszcze w grudniu 2021 r.

Zasada ta dotyczy również tych osób, które już otrzymały wynagrodzenie w styczniu.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także