X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Podobnie orzekał ws. Żulczyka i Lempart. Kim jest sędzia, który umorzył sprawę pisarza?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 15:32
Sędzia Tomasz Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie, który wydał dziś kontrowersyjną decyzję dotyczącą Jakuba Żulczyka już wcześniej orzekał w sposób, który budził wiele kontrowersji - informuje portal wpolityce.pl.
Sędzia Tomasz Julian Grochowicz na sali Sądu Okręgowego w Warszawie
Sędzia Tomasz Julian Grochowicz na sali Sądu Okręgowego w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

W poniedziałek rano Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył sprawę Żulczyka oskarżonego o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o wpis zamieszczony na Facebooku w listopadzie 2020 r., w którym - w kontekście wyborów prezydenckich w USA - Żulczyk nazwał prezydenta "debilem". Prokuratura domagała się dla pisarza pięciu miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych oraz przeprosin na Facebooku.

Portal wpolityce.pl prześledził sprawy, w których rozstrzygał sędzia Tomasz Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Portal donosi, że w grudniu, tan sam sędzia, odesłał do prokuratury głośny akt oskarżenia przeciwko m.in. Marcie Lempart i Klementynie Suchanow. Dziś z kolei uznał, że określenie "debil" nie zniesławia Andrzeja Dudę - głowę państwa.

Sędzia Grochowicz w trakcie ustnego uzasadnienia decyzji o umorzeniu sprawy Żulczyka wyjaśnił, że "nie stanowi przestępstwa czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma". Jak wskazał, obelżywego słowa, którym Żulczyk zakończył swój wpis, nie można też potraktować w oderwaniu od całego wpisu, a sprawa ma "znikomą szkodliwość społeczną".

Kontrowersyjne decyzje

Wpolityce.pl przypomina, że sędzia Grochowicz wydał też inną decyzję, która wzbudziła niedawno wiele kontrowersji. - W grudniu zadecydował on o zwrocie aktu oskarżenia przeciwko m.in. Marcie Lempart i Klementynie Suchanow - czytamy.

Sędzia Tomasz Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie chciał m.in. - jak pisze portal - by prokuratura przesłuchała Beatę Lubecką, dziennikarkę Radia Zet, która była autorką wywiadu, w którym Lempart wygrażała katolikom w czasie Strajku Kobiet. Sędzia oczekuje  też, by śledczy wskazali, kogo konkretnie obrażała Lempart, gdy wykrzykiwała wulgaryzmy.

Ponadto - informuje wpolityce.pl - sąd nie wie, czy nielegalne zgromadzenia w czasie pandemii naraziły kogokolwiek na niebezpieczeństwo zarażenia się koronawirusem.

Sprawa Lempart

Prokuratura zarzuciła organizatorkom nielegalnych zgromadzeń z jesieni ubiegłego roku, że sprowadziły niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób oraz spowodowały zagrożenie epidemiologiczne. Sama Lempart została też oskarżona o znieważenie funkcjonariuszy oraz o nawoływanie do ataków na kościoły. Wszystkie te czyny zostały udokumentowane. Do akt trafiło nagranie rozmowy radiowej Lempart z red. Lubecką, gdzie wygrażała katolikom i zachęcała aktywistów do wdzierania się do świątyń. 29 listopada portal tvp.info poinformował o decyzji sądu, który zwrócił prokuraturze akt oskarżenia.

Sprawa Boguckiego

Grochowicz - jak czytamy na stronach portalu - zasiadał też w składzie sądu, który przyznał 264 tys. złotych Ryszardowi Boguckiemu za rzekomo bezprawne pozostawanie w areszcie tymczasowym. Wraz z sędzią Grochowiczem, w składzie sądu, znajdował się także sędzia Igor Tuleya, który - jak donosi wpolityce.pl - "w swoim uzasadnieniu wplótł wątki polityczne".

wpolityce.pl/pkur

Czytaj także

Unijny spór o praworządność. Bogdan Pęk: chodzi fundamenty polskiej suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 11:55
- Ta rezolucja stwierdzała, że Trybunał Konstytucyjny jest nielegalny, czyli burzyła fundamenty polskiej suwerenności. Posłowie polskiej opozycji zagłosowali za tym, co jest szczególnym skandalem - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądów powszechnych. Zbigniew Ziobro: wprowadzamy rewolucyjne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 21:59
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że reforma sądów powszechnych ma służyć usprawnieniu działania sądów i przybliżeniu ich do ludzi. Resort sprawiedliwości przedstawił w poniedziałek założenia przygotowywanych zmian.
rozwiń zwiń