more_horiz
Wiadomości

"Związek Sowiecki - trup czy upiór? 30 lat później". TVP zaprasza na debatę o upadku ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 16:31
Telewizja Polska zaprasza widzów na debatę poświęconą upadkowi Związku Radzieckiego. Idea programu zakłada przybliżenie wydarzeń sprzed trzech dekad i próbę zrozumienia procesów, jakie upadek państwa komunistycznego wywołał w dawnych republikach związkowych, a obecnie niepodległych państwach.
Telewizja Polska zaprasza widzów na debatę poświęconą upadkowi Związku Radzieckiego
Telewizja Polska zaprasza widzów na debatę poświęconą upadkowi Związku RadzieckiegoFoto: Shutterstock.com / Konstantin Aksenov

We wtorek o godz. 21.05 na kilku antenach Telewizji Polskiej odbędzie się specjalne wydanie programu "Co Dalej?" - Telemost pt. "Związek Sowiecki - trup czy upiór? 30 lat później". W trakcie dwugodzinnej debaty goście podzielą się swoimi doświadczeniami oraz opiniami na temat procesu uzyskania przez państwa autonomii i niepodległości, a także podejmą temat konsekwencji wynikających z upadku Związku Sowieckiego.

"Związek Sowiecki - trup czy upiór? 30 lat później"

Widzowie Telemostu będą mogli obejrzeć także liczne felietony faktograficzne ukazujące rozpad ZSRR z punktu widzenia dawnych republik sowieckich, a obecnie niepodległych narodów. Nie zabraknie również łączeń z miejscami, gdzie rozgrywały się historyczne wydarzenia: m.in. ze studiem w budynku Sejmu Litwy, ówczesnej Rady Najwyższej, Sejmu Restytucyjnego Litwy, w którym ogłoszono niepodległość kraju oraz sprzed siedziby Litewskiego Radia i Telewizji, gdzie w 1991 r. rozegrało się krwawe starcie szturmujących wojsk sowieckich z mieszkańcami Wilna broniącymi swojej stacji.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Dagmāra Beitnere-Le Galla (wicemarszałek łotewskiego Sejmu), Janis Garisons (sekretarz stanu Ministerstwa Obrony Łotwy), prof. Vytautas Landsbergis (w 1991 r. przewodniczący Litewskiej Rady Najwyższej), dr Monika Michaliszyn (ambasador RP na Łotwie), prof. Jarosław Hrycak (ukraiński historyk i wykładowca akademicki), dr Adas Jakubauskas (wykładowca na Uniwersytecie Wileńskim, uczestnik wydarzeń z 1991 r.), dr Paweł Usow (białoruski politolog i analityk), Krystyna Adamowicz (emerytowana dziennikarka litewska, w 1991 r. zastępczyni redaktora dziennika "Czerwony Sztandar"), dr Agnieszka Romaszewska-Guzy (dyrektor Biełsat TV), dr Paweł Ukielski (historyk, politolog i wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).

TVP zaprasza na debatę o upadku ZSRR

W tworzenie tego medialnego wydarzenia o międzynarodowym charakterze, oprócz Telewizji Polskiej zaangażowało się także kilka krajów, m.in. Ukraina, Białoruś, Litwa czy Łotwa.

Debatę będzie można oglądać jednocześnie na kilku antenach: TVP Historia, TVP Kultura, TVP Wilno, TVP World (z tłumaczeniem na żywo na język angielski) i TVP Polonia oraz w internetowych kanałach TVP Historia2 i TVP Kultura2. Program zakończy się o 22:45. Telemost z warszawskiego studia poprowadzi Piotr Gociek.

***

26 grudnia 1991 roku Rada Najwyższa ZSRR przyjęła deklarację o samorozwiązaniu, co oznaczało rozpad Związku Radzieckiego. Był to koniec największego państwa komunistycznego w historii, państwa totalitarnego, które doprowadziło do zagłady wielu milionów ludzi różnych narodowości.

Czytaj także:

ng/materiały prasowe

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem