more_horiz
Wiadomości

Zmarł muzyk Witold Antkowiak, współtwórca Duetu Egzotycznego. Miał 91 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 15:01
Piosenkarz Krzysztof Antkowiak poinformował na profilu na Facebooku o śmierci swojego ojca, muzyka Witolda Antkowiaka. "Z ogromnym smutkiem i żalem chciałbym Was powiadomić, że dziś zmarł mój ukochany tato, Witold Antkowiak. Proszę, miejcie go w swojej pamięci" - napisał.
Zmarł Witold Antkowiak, muzyk, ojciec piosenkarza Krzysztofa Antkowiaka
Zmarł Witold Antkowiak, muzyk, ojciec piosenkarza Krzysztofa AntkowiakaFoto: Screen/YouTube

Witold Antkowiak urodził się 22 grudnia 1930 r. w Poznaniu. Ukończył PSSM we Wrocławiu w klasie śpiewu i kontrabasu. Debiutował w Zespole Pieśni i Tańca Śląskiego Okręgu Wojskowego, a następnie śpiewał w Chórze A Capella Rozgłośni Wrocławskiej Polskiego Radia.

Jak powiedział zaprzyjaźniony z rodziną Andrzej Czopek, Antkowiak senior w 1958 r. wraz ze Zbigniewem Dziewiątkowskim stworzył Duet Egzotyczny z repertuarem piosenek Ameryki Łacińskiej. W latach 1959-1964 regularnie występował w programach PR i TV. - Współpracował z Zespołami Jana Walaska i Zygmunta Wicharego. Nagrał również kilkanaście piosenek z Orkiestrami Stefana Rachonia, Henryka Debicha, Bogusława Klimczuka oraz Zygmunta Mahlika - dodał.

Zagraniczne sukcesy

Andrzej Czopek podkreśla, że w ciągu swojej kariery Witold Antkowiak odnosił również sukcesy zagraniczne. - Dokonał nagrań dla "Le Chant du Monde (Paryż) oraz Melodii (Leningrad)." "Występował wielu krajach, m.in. w ZSRR, NRD, Finlandii, Szwecji, Francji oraz na Węgrzech - zaznaczył.

Laureat licznych nagród branży muzycznej. Za piosenkę "Czy pamiętasz ten dom" (R. Żyliński - K. Gajewska) otrzymał Nagrodę Specjalną na IV MFP w Sopocie (1964), za "W świat wertepami" (J. Tomaszewski - A. Bianusz) I miejsce w Giełdzie TV (1973) oraz II miejsce w Giełdzie TV w 1974 r. za piosenkę "Jesteś jak wesoły obłok" (B. Klimczuk - J. Urbanowicz)" - poinformował Andrzej Czopek.

pkur

Zobacz także

Zobacz także