more_horiz
Wiadomości

Ustawa w sprawie cen gazu. Sasin: chcemy chronić Polaków przed drastycznymi podwyżkami

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 23:25
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował w Sejmie o poparcie dla rządowego projektu ustawy chroniącej odbiorców gazu przez drastycznymi podwyżkami cen tego surowca. Projekt zaakceptowała sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów państwowych.
Wicepremier Jacek Sasin apeluje o poparcie dla ustawy chroniącej odbiorców gazu
Wicepremier Jacek Sasin apeluje o poparcie dla ustawy chroniącej odbiorców gazuFoto: PAP / Leszek Szymański

Przyjęcie przez Sejm ustawy zagwarantuje regulowane ceny gazu wszystkim lokalom mieszkaniowym niezależnie od tego, czy rozliczają się bezpośrednio z dostawcą, czy poprzez spółdzielnie - powiedział Jacek Sasin.

Spowoduje to również, że instytucje takie jak przedszkola, szkoły, szpitale, czy domy opieki zostaną objęte sztywnymi taryfami poniżej cen rynkowych. Instytucje te będą płaciły za gaz jak odbiorcy indywidualni. Projekt jest częścią tarczy antyinflacyjnej 2.0. Taryfy ochronne mają obowiązywać do końca 2023 roku.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział, że podstawą nowych rozwiązań jest kompleksowe obniżenie podatków i kosztów związanych z gazem. Podkreślił, że pozwala na to przyjęta w ubiegłym roku ustawa, które pozwala PGNiG rozłożenia na trzy lata kosztów zakupu gazu.

Obniżka podatków i walka z inflacją 

Drugie czytanie projektu odbędzie się w Sejmie jutro. Jeśli posłowie przyjmą tarczę antyinflacyjną 2.0, będzie ona obowiązywać od 1 lutego do końca lipca.

Ekonomiści szacują, że poprzednia tarcza przyniosła poziom wypłaszczenia inflacji na poziomie od 1 do 1,5 procent. Nowe rozwiązania mają mieć podobny efekt. Obniżka podatków wiąże się ze spadkiem dochodów państwa o ponad 11 miliardów złotych.

Czytaj także:

W Sejmie odbyło się też czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim, od 1 lutego 2022 stawka podatku VAT na żywność, gaz i nawozy będzie wynosiła 0 procent. Projekt obniża też VAT na prąd i ciepło - do 5 procent i na paliwo - do 8 procent.

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem