more_horiz
Wiadomości

"Historyczna obniżka podatku VAT na produkty spożywcze". Posłowie PiS o tarczy antyinflacyjnej 2.0

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 12:13
 - Tarcza antyinflacyjna 2.0 oznacza historyczną obniżkę podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze do 0 procent. Rodzina z dwójką dzieci zyska w ciągu sześciu miesięcy ponad 334 zł. Spadną też ceny paliw, do poziomu najniższego w UE - podkreślili w Sejmie posłowie PiS.
PiS: tarcza antyinflacyjna 2.0 to historyczna obniżka podatku VAT
PiS: tarcza antyinflacyjna 2.0 to historyczna obniżka podatku VATFoto: Twitter.com/@KancelariaSejmu

Sejm w czwartek rano wznowił obrady, posłowie mają przeprowadzić po południu drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Jego pierwsze czytanie odbyło się w środę, tego dnia też zajęła się nim sejmowa komisja. Projekt przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek podatku VAT na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa.

Jarosław Krajewski mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że tarcza antyinflacyjna 2.0 oznacza "historyczną obniżkę podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze do 0 proc.".

Oznacza to - jak stwierdził poseł PiS - że rodzina z dwójką dzieci zyska w ciągu sześciu miesięcy ponad 334 zł na samej obniżce podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. - Mamy do czynienia z historyczną obniżką podatku VAT na takie produkty jak mięso, ryby, wyroby piekarnicze, owoce, warzywa - mówimy o podstawowych wydatkach w każdym gospodarstwie domowym" - mówił Krajewski.

"Walczymy z inflacją"

Wyraził nadzieję, że obniżenie podatku VAT przyczyni się do spadku poziomu inflacji. - Jako PiS jesteśmy konsekwentni w obniżaniu podatków i to wyróżnia nas od ugrupowań opozycyjnych - dodał Krajewski.

Marcin Porzucek (PiS) zwracał uwagę na planowane w tarczy antyinflacyjnej obniżenie VAT na paliwa. - To oznacza, że już niebawem ceny paliw mogą zejść do około 5 zł za litr (...). Liczymy, że już niebawem, za kilka tygodni te ceny paliw będą wynosił 5 zł za litr, ceny gazu LPG spadną także o kilkadziesiąt groszy. To oznacza, że tankując pełny bak każdy polski kierowca będzie mogły zyskać przy samochodzie osobowym kilkadziesiąt złotych. - powiedział poseł PiS.

Dodał, że to tych zmianach podatkowych ceny paliw w Polsce będą najniższymi cenami w całej UE.

Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media: - na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); - na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); - na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Stawki podatku VAT w Polsce Ten plik jest gotowy do pobrania. Stawki podatku VAT w Polsce Ten plik jest gotowy do pobrania.

Czytaj także:

Zobacz także: Tadeusz Kościński, minister finansów w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem