more_horiz
Wiadomości

"Kiedy wy to zrozumiecie?". Premier w Sejmie wytknął hipokryzję opozycji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:45
- Wy, posłowie PO, PSL, zrobicie wszystko, żeby wstawić się w obronie brukselskich elit - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Dla nas mieszkaniec Augustowa, Siedlec i jakiegokolwiek innego miejsca w Polsce jest ważniejszy niż sędzia trybunału z Luksemburga - dodał, zwracając się do opozycji.
Premier w Sejmie przyznał, że dla niego mieszkaniec jakiegokolwiek miejsca w Polsce jest ważniejszy niż sędzia trybunału z Luksemburga
Premier w Sejmie przyznał, że dla niego mieszkaniec jakiegokolwiek miejsca w Polsce jest ważniejszy niż sędzia trybunału z LuksemburgaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Przed rozpoczęciem czwartkowego bloku głosowań głos z mównicy sejmowej zabrał szef rządu, zwracając się do posłów opozycji.

- Chciałbym na samym początku już dzisiaj postawić sprawę bardzo jasno. Wy, posłowie PO, PSL, zrobicie wszystko, żeby wstawić się w obronie brukselskich elit, warszawskich salonów. I to jest wasza polityka. Tymczasem my przede wszystkim myślimy o wszystkich sprawach polskich, bo mamy obowiązki polskie i działamy dla Polski - powiedział Mateusz Morawiecki.

- I kiedy wy to zrozumiecie, że dla nas mieszkaniec Augustowa, Siedlec albo Przasnysza, Zielonej Góry i jakiegokolwiek innego miejsca w Polsce jest ważniejszy niż sędzia trybunału z Luksemburga? Kiedy wy to zrozumiecie? - dodał premier, zwracając się do posłów opozycji.

"Nasz program jest programem osłaniającym ludzi przed skutkami kryzysu inflacyjnego"

Podczas wystąpienia premiera w Sejmie posłowie Koalicji Obywatelskiej trzymali tabliczki z napisem "PiS=drożyzna". Mateusz Morawiecki w odpowiedzi ironizował.

- Przetransportowaliśmy inflację do Niemiec. Jak? Normalnie. Na łódkach przez Odrę i Nysę Łużycką. Mają najwyższą inflację od 30 lat - zauważył szef rządu. - Także przetransportowaliśmy inflację do całej strefy euro. Taki silny jest polski rząd. Samolotami zrzuciliśmy tam tę inflację. Najwyższa od 25 lat - dodał. - Tyle jest prawdy w waszych tabliczkach, które pokazujecie - podkreślił premier. - Również przetransportowaliśmy do Stanów Zjednoczonych. Tam jest najwyższa od 40 lat, ale nie powiem wam jak. To jest tajemnica wywiadu, ale Jankesom też wlepiliśmy taką inflację, że im poszła w pięty - ironizował.

Premier mówił też o działaniach tzw. tarczy antyinflacyjnej i Polskim Ładzie. - Najbardziej boli was to, że wy wiecie, że przez ostatnie 25 lat, do 2015 roku, państwo polskie zdezerterowało - ocenił Morawiecki, kierując swoje słowa do opozycji. - Nie było państwa polskiego, które się troszczyło o tych, którzy zarabiali rzeczywiście mniej, zarabiało poniżej średniej - zaznaczył.

Posłuchaj
00:31 11499688_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o skutkach obniżek podatków (IAR)

Szef rządu wskazał także, że 40 proc. osób zarabia w Polsce 3400 złotych lub mniej. - Pomyślcie teraz, szanowni państwo, dla tych osób, czy 200 złotych miesięcznie, 300 złotych, czy to są małe środki? - pytał. - A czy jeżeli dodamy do tego naszą politykę społeczną - tę, której przed nami nie było, tę, której nie było w waszych czasach, obśmiewane przez was 500 plus, 13. emerytury jako rozdawnictwo - kontynuował.

Zmiana cen towarów i usług konsumpcyjnych w krajach Unii Europejskiej w październiku i listopadzie 2021 r. Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) w ujęciu rocznym (PAP)

- Czy w takim przypadku ludziom łatwiej jest dzisiaj przetrwać, którzy zarabiają na rękę 2500 czy 3000 złotych. Tak mało, ale ci sami ludzie w waszych czasach zarabiali 1200-1400 złotych - mówił Morawiecki. Reagując na okrzyk "hańba" premier wskazał, że jest to rzeczywiście wstyd. Jak podkreślił, "nasz program jest programem osłaniania ludzi przed skutkami kryzysu pandemicznego, przed skutkami kryzysu inflacyjnego".

"Nad waszymi głowami znowu krąży widmo Balcerowicza"

Szef rządu z mównicy sejmowej mówił, że Polski Ład jest skomplikowaną reformą, najdalej idącą od wielu dekad. Tymczasem - zaznaczył - za rządów PO i PSL były "proste" zmiany, jak - mówił - podniesienie VAT z 22 na 23 proc., podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet o 7 lat, czy "zabranie 150 mld zł z OFE".

Posłuchaj
00:32 11499706_1.mp3 Premier M. Morawiecki o reformie podatkowej (IAR)


Jak podkreślił, reforma rządu PiS służy wszystkim ludziom i dlatego "ta reforma jest przygotowywana w taki sposób, żeby rzeczywiście wprowadziła więcej sprawiedliwości do polskiego systemu podatkowego". - Ich to śmieszy szanowni państwo - dodał Morawiecki, odnosząc się do posłów PO.

- Tutaj to, co pokazują teraz posłowie PO, że te 200 zł, to jest dla nich nic. Szanowni państwo, dla dyrektora w korporacji może to jest nic; wy reprezentujecie bardzo wielu oczywiście bogatych ludzi. 200 złotych to może być lunch w restauracji albo nowy krawat, ale dla emeryta to są zakupy na kilka dni. Dla studenta to jest obiad na kilka czy kilkanaście dni - porównywał premier.

- I to was teraz tak bardzo boli, że my patrzymy na te zwykłe polskie rodziny, obniżamy podatki, że państwo działa maksymalnie skutecznie, żeby chronić przed inflacją, żeby chronić przed skutkami pandemii, przed skutkami kryzysu globalnego. I ochronimy Polaków - mówił Morawiecki.

Posłuchaj
00:25 11499727_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie: wszystkie niedoskonałości Polskiego Ładu zostaną usunięte (IAR)


Zdaniem szefa rządu opozycja powinna przemyśleć "swoją politykę". - Bo widzę, że nad waszymi głowami znowu krąży widmo Balcerowicza - stwierdził Morawiecki. Jak dodał, polityka Leszka Balcerowicza czy Donalda Tuska to "polityka bardzo egoistyczna" - niskich podatków dla zamożnych i bogatych, a "wyższych stóp procentowych dla tych, którzy są mniej zamożni".

- Szanowni państwo, nie dajcie sobie zamydlić oczu, o to chodzi w tym wściekłym ataku - ocenił Morawiecki. Przyznał jednocześnie, że ma świadomość, iż w pierwszych dniach wdrażaniach reformy podatkowej zostały popełnione błędy. "Te niedoskonałości wszystkie będą usunięte" - zapewnił szef rządu.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to zdecydowane działania polskiego rządu przeciw skutkom inflacji. Jej wzrost to problem globalny. Działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne, takie jak światowy kryzys gospodarczy po pandemii COVID-19, szantaż gazowy Rosji czy polityka energetyczna UE. Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to pakiet rozwiązań, który obniży lub czasowo zniesie VAT m.in. na paliwo, energię elektryczną czy nawozy, do 31 lipca 2022 r.

Zgodnie z tzw. Tarczą Antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media: - na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); - na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); - na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Czytaj także: 

dn

Zobacz także

Zobacz także