Nowelizacja prawa oświatowego. Sejm zdecydował i zwiększył uprawnienia kuratorów
Sejm przyjął dziś nowelizację prawa oświatowego i tym samym zwiększył uprawnienia kuratorów. Za przyjęciem ustawy było 227 posłów, z kolei przeciw 214. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Dodatkowo posłowie odrzucili wniosek opozycji ws. odrzucenia ustawy w całości oraz wszystkie poprawki przez nich zaproponowane.
2022-01-13, 19:15
W myśl nowych przepisów dyrektor szkoły będzie musiał mieć zgodę kuratora na organizację dodatkowych zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia czy organizacje. Udział ucznia w takich zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców. Nowe przepisy zakładają także, że jeżeli dyrektor szkoły nie wykona zaleceń kuratorium, kurator będzie mógł wezwać go do wyjaśnień. Jeżeli to nie poskutkuje, kurator może wnioskować do samorządu o zwolnienie dyrektora szkoły bez wypowiedzenia.
Dodatkowo nowe przepisy szczegółowo określają także m.in. zasady likwidacji szkoły publicznej. Nowelizacja zakłada, że szkoła publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może być zlikwidowana, jeśli nie ograniczy to dostępności do nauki, wychowania i opieki tylko polepszy tę dostępność oraz nie pogorszy np., warunków dotarcia do szkoły. Likwidacja szkoły musi być też uzasadniona zmianami demograficznymi.
Stanowisko opozycji
Grupa parlamentarzystów opozycji, przedstawicieli samorządów i organizacji społecznych zorganizowało we wtorek konferencję prasową w Sejmie przed planowanym na ten dzień pierwszym czytaniem przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży nowelizacji Prawa oświatowego.
Mówili oni, że szykowane zmiany oznaczają "powrót do PRL", bo wprowadzają "szkołę partyjną", w której podlegającej ministrowi kurator będzie decydował o wszystkim, co się w szkole dzieje. Z kolei organizacje pozarządowe, prowadzące zajęcia dodatkowe, będą praktycznie wyłączone z działalności w szkołach, bo ich działalność będzie wymagała zgody kuratora.
O te zarzuty dziennikarze pytali też obecnego wówczas w Sejmie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. - Te zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, gdzie tu jest powrót do PRL? - pytał minister. - Gdzie jest napisane, że organizacje pozarządowe nie będą brać udziału? - mówił.
- "Chcemy przenieść szkołę cywilizacyjnie w przyszłość". Plany MEiN na nowy rok
- Edukacyjne podsumowanie roku. Szef MEiN wskazuje na jedno z kluczowych wydarzeń
nj
REKLAMA