more_horiz
Wiadomości

Ustawa gazowa przyjęta. "Zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 19:29
Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Poparło ją 440 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podkreślił, że przyjęte rozwiązania "zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Polski".
Maciej Małecki zaznaczył, że ustawa zapewnia finansowanie dla firm z sektora gazowego po to, aby nie zabrakło gazu w polskich domach
Maciej Małecki zaznaczył, że "ustawa zapewnia finansowanie dla firm z sektora gazowego po to, aby nie zabrakło gazu w polskich domach"Foto: Gokhan Y/Shutterstock.com

Ustawa przewiduje, że do końca 2023 roku ochroną taryfową objęte zostaną między innymi szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola czy domy dziecka. Oznacza to, że instytucje te będą płaciły za gaz według takich stawek, jak odbiorcy indywidualni.

Ochrona taryfowa 

Rozporządzenie potwierdza także konieczność ochrony taryfowej odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych. Chodzi o osoby, które nie zawarły indywidualnych umów kompleksowych lub umów zakupu gazu ziemnego z przedsiębiorstwami energetycznymi.

Ochrona taryfowa zagwarantowana zostanie wszystkim mieszkańcom spółdzielni oraz wspólnot, także tych, które dotychczas nie wystąpiły o objęcie taką ochroną. Ustawa przewiduje także mechanizm rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych. Ich łączny koszt w 2022 r. wyniesie 10 mld złotych.

"Zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski"

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki z PiS mówi, że rozwiązania te zapewniają ochronę Polakom, którzy zużywają gaz ziemny na cele mieszkaniowe i chronią odbiorców wrażliwych. Dodał, że ustawa zapewnia finansowanie dla firm z sektora gazowego po to, aby nie zabrakło gazu w polskich domach. Wiceminister aktywów państwowych podkreślił, że przyjęte rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Ustawa jest jednym z elementów rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Jej projekt ma charakter pilny. Teraz trafi do Senatu, który ma zająć się nią na posiedzeniu zaplanowanym w dniach 20-21 stycznia.

Posłuchaj
00:24 11499777_1.mp3 Maciej Małecki: rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski (IAR)

Zobacz także: Daniel Obajtek w "Sygnałach dnia"

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem