more_horiz
Wiadomości

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 skierowana do Senatu. Politycy PiS apelują o szybkie podjęcie prac

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 22:19
Sejm uchwalił ustawy składające się na rządową Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Przewidują one m.in. obniżenie podatku VAT na żywność i paliwa. Teraz ustawy trafią do Senatu. 
Tarcza Antyinflacyjna 2.0 została skierowana do Senatu
Tarcza Antyinflacyjna 2.0 została skierowana do Senatu Foto: Twitter/Senat RP

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki z PiS zaapelował do marszałka izby Tomasza Grodzkiego, aby ten jak najszybciej podjął pracę, zwłaszcza nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych.

Stwierdził, że Senat powinien niezwłocznie zająć się proponowanymi rozwiązaniami, które w jego ocenie chronią Polaków przed "gazowym szantażem Władimira Putina".

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych jest jednym z elementów rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Przewiduje, że do końca 2023 roku ochroną taryfową objęte zostaną między innymi szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola czy domy dziecka.

Mechanizm rekompensat dla sprzedawców


Oznacza to, że instytucje te będą płaciły za gaz według takich stawek, jak odbiorcy indywidualni. Ustawa potwierdza także konieczność ochrony taryfowej odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych. Przewiduje też mechanizm rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych.

Sejm uchwalił dziś także ustawę obniżającą podatek od towarów i usług. Przewiduje ona, że od 1 lutego do 31 lipca stawka VAT na żywność zostanie obniżona do zera. Taka wysokość podatku od towarów i usług będzie obowiązywać też na gaz ziemny czy nawozy. Do 5 proc. obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 proc. na paliwa silnikowe.

Czytaj także:

bartos

 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem