X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Był odważny w swojej mądrości, krytykował komunizm". Mateusz Morawiecki wspomina Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 18:04
- Krytykował komunizm w czasie, gdy nadal niektóre z wielkich intelektualnych nazwisk Zachodu komunizmu broniły. Był odważny w swojej mądrości - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w drugą rocznicę śmierci brytyjskiego filozofa Rogera Scrutona.
Roger Scruton
Roger ScrutonFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

W piątkowym odcinku swojego podcastu w serwisie Spotify, premier podkreślił, że na Rogera Scrutona zawsze patrzy z wielkim uznaniem. Przypomniał o bezkompromisowej postawie filozofa, sprzeciwiającej się systemom komunistycznych, zwłaszcza w latach 70. i 80.

- Przypłacił to nawet odsiadką w czechosłowackim więzieniu. Mimo tych trudnych doświadczeń, nigdy nie ulegał popularnym trendom, zawsze wolał pozostać wierny swoim przekonaniom - powiedział szef rządu.

"Wszystko zaczyna się od przywiązania"

Scruton przekonywał, że "od interesu rynku ważniejszy jest interes wspólnoty". - Według Scrutona, konkretem, od którego należy zacząć namysł nad polityką, jest więź - przypomniał Mateusz Morawiecki.

- Wszystko zaczyna się od przywiązania. Przywiązania do naszych stron rodzinnych, do naszej historii, do piękna krajobrazów, w których wzrastaliśmy i do tradycji, która towarzyszyła nam przez całe życie. Skoro więź jest podstawą polityki, to wspólnota, jej los, jej dobrobyt musi być dla tej polityki głównym celem. Różnimy się jako Polacy, ale jestem przekonany, że to bezcenny i wciąż mało rozpoznawalny kapitał - ocenił premier.

- Mamy obowiązek przekazać naszym następcom to, co odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach i wzbogacać to jak najmocniej. Właśnie ze względu na te wartości warto angażować się w losy wspólnoty. I dlatego warto zajmować się polityką. Nie wolno jej zostawiać tym, którzy uważają, że jest ona wyłącznie narzędziem władzy; albo tym, którzy chcą jej używać wyłącznie do celów indywidualnych. To lekcja, której udzielił nam Scruton i za którą jestem mu wdzięczny - posumował Mateusz Morawiecki.

Roger Vernon Scruton (1944-2020) był brytyjskim filozofem, pisarzem i kompozytorem; autorem ponad trzydziestu książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej oraz powieści tłumaczonych na wiele języków. Znany był z zasadniczych poglądów, m.in. w sprawach powojennej geopolityki i systemów totalitarnych.

Czytaj także:

bartos

Czytaj także

"Był wielkim erudytą". Maciej Kożuszek wspomina Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 10:48
- Nie zajmował się tylko historią myśli politycznej, historycznej czy filozoficznej. Pisał książki o architekturze, poezji. Był to człowiek trochę z innej epoki. Trudno będzie go zastąpić - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Gazety Polskiej" Maciej Kożuszek.
rozwiń zwiń