more_horiz
Wiadomości

Kolejne wypadki w Tatrach. TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w górach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 16:01
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podało informację o kolejnym wypadku w Tatrach. Niebezpieczne warunki turystyczne nie stanowią przeszkody dla wielu miłośników górskich wycieczek.
TOPR: W Tatrach niebezpiecznie, kolejne wypadki
TOPR: W Tatrach niebezpiecznie, kolejne wypadkiFoto: Shutterstock/JohnKruger

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje o kolejnych wypadkach w Tatrach, gdzie od kilku dni są trudne warunki turystyczne. Do poślizgnięć i upadków doszło dzisiaj na Rysach oraz Suchych Czubach.

Rano na Rysach turysta spadł po zalodzonym stoku kilkaset metrów w dół. Poszkodowanego ze złamaną nogą, ranami głowy i ogólnie mocno potłuczonego przewieziono śmigłowcem do szpitala.

Drugi upadek zdarzył się w masywie Suchych Czub, gdzie turysta w raczkach zsunął się kilkadziesiąt metrów na stronę słowacką. Po dotarciu na miejsce wyprowadzono go z powrotem na grań, skąd wraz z towarzyszącą mu osobą samodzielnie zawrócili w kierunku Kasprowego Wierchu.

Znaleziono plecak poszukiwanego

Od rana ratownicy kontynuują poszukiwania 59-letniego turysty w rejonie Doliny Chochołowskiej. TOPR wraz z Horską Zachranną Służbą zawęził miejsce poszukiwań do rejonu Jarząbczego Wierchu, gdzie wczoraj ratownicy słowaccy znaleźli plecak poszukiwanego.

Niedawno na Gerlachu śmierć poniosło trzech Polaków. W sprawę zaangażowała się już Prokuratura Okręgowa w Krakowie. 

Ponieważ jeden z mężczyzn był przewodnikiem górskim, śledczy chcą ustalić, jakie relacje łączyły go z pozostałymi uczestnikami. Jeżeli okaże się, że byli jego klientami, prokuratorzy zbadają, czy miał wystarczające uprawnienia, aby prowadzić grupę na Gerlach. Dlatego postępowanie będzie prowadzone pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci, za co grozi do pięciu lat więzienia.

Śledczy zwrócą się z wnioskiem do Słowaków o międzynarodową pomoc prawną. Chcą między innymi przesłuchać ratowników, którzy uczestniczyli w akcji poszukiwawczej, oraz wszystkich świadków.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem