more_horiz
Wiadomości

Bardzo trudne warunki w Tatrach. Szlaki są zasypane śniegiem, toprowcy mają pełne ręce roboty

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 14:52
W nocy z niedzieli na poniedziałek ratownicy sprowadzili na dół dwóch taterników, którzy utknęli w rejonie Bańdziocha podczas wspinaczki żlebem nazywanym Maszynka do Mięsa.
Tatry. Fatalne warunki w górach. Nocna akcja TOPR
Tatry. Fatalne warunki w górach. Nocna akcja TOPRFoto: Facebook/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Jak wynika z relacji ratowników, taternicy wspięli się zbyt wysoko w stronę Filara Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego i nie byli w stanie samodzielnie się wycofać, ani kontynuować wspinaczki. W niedzielę o godz. 16.20 telefonicznie poinformowali centralę TOPR w Zakopanem o swoich kłopotach. Na pomoc taternikom wyruszyła 10-cio osobowa wyprawa.

"Po dotarciu na miejsce, wyprowadzono taterników z pomocą technik linowych w łatwiejszy teren, po czym sprowadzono ich do schroniska nad Morskim Okiem" - czytamy w relacji TOPR. Działania zakończyły się o północy.

Tatry. Trudne warunki

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są bardzo trudne. W większości miejsc jest bardzo ślisko - zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000 m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu.

Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Utrudnieniem w partiach graniowych jest silny porywisty wiatr. Przez co, szlaki mogą być pozawiewane.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Pogoda w Tatrach

W najbliższych dniach w górach nie będzie poprawy pogody. Praktycznie codziennie do końca tygodnia będzie na południu sypał śnieg.

Temperatury też będą iście zimowe i w dzień będą dochodziły do -10 st. C. W nocy zaś termometry mogą wskazać nawet -20 st. C.

Warunki do uprawiania turystyki będą więc jeszcze się pogarszały.

Zobacz także:

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także