more_horiz
Wiadomości

Co po Radzie Medycznej? Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 17:26
Minister zdrowia poinformował we wtorek, że przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z koronawirusem. Będzie ona - jak zapowiedział Adam Niedzielski - szerszą formułą niż dotychczasowa Rada Medyczna. W jej gronie, oprócz lekarzy, znajdą się m.in. ekonomiści i socjolodzy.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji nt. Rady Medycznej
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji nt. Rady MedycznejFoto: Kancelaria Premiera

Adam Niedzielski rozpoczął poniedziałkową konferencję prasową od podziękowań dla członków Rady Medycznej. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu 13 z 17 ekspertów złożyło rezygnację z uczestnictwa w tym organie doradczym, który został powołany do życia dwa lata temu na początku pandemii COVID-19.

Chciałbym ogromnie podziękować za wielomiesięczny wysiłek i ogromny wkład pracy - powiedział szef resortu zdrowia zdrowia. Adam Niedzielski podkreślił, że kontakt z ekspertami był utrzymywany praktycznie przez cały czas pandemiczny.

- Skłonność do doradzania i pomagania naprawdę wskazywała na ogromną wiedzę i zaangażowanie. Niezależnie od terminu zwoływania spotkań mogliśmy liczyć na rekomendacje - podkreślił przedstawiciel rządu.

Rada Medyczna. "Niezaprzeczalny dorobek"

Minister poinformował, że namawiał członków Rady Medycznej do kontynuowania wspólnych działań. - Niestety nie przekonaliśmy ich z premierem, by realizować dalej tę formułę - wskazał Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia apelował jednak, by te ostatnie dni nie przysłoniły całego bilansu wielomiesięcznej współpracy. - Bilans jest bowiem bardzo pozytywny. Od samego początku projektując obostrzenia, narodowy program szczepień, szpitale covidowe czy zespoły ratownictwa medycznego - te tematy za każdym razem spotykały się z żywym odzewem proponowania rekomendacji - wyliczał Adam Niedzielski.

- Ten dorobek jest niezaprzeczalny. Mam nadzieję, że nie jest to koniec współpracy, tylko pewnego etapu - dodał.

Minister zdrowia przypomniał, że Rada była organem dodatkowym do istniejącego już systemu konsultantów medycznych wszystkich specjalizacji. Dalej - jak słyszymy - będą oni uczestniczyć w przyszłych rekomendacjach pandemicznych. 

- Pewna grupa konsultantów - jeszcze zdecydujemy dokładnie, która konkretnie - będzie wyciągnięta przed nawias, by na poziomie ministra zdrowia doradzać w podejmowaniu decyzji dot. sytuacji covidowej - przekazał Adam Niedzielski, zaznaczając jednocześnie, że te grupy będą pracować również na poziomie wojewodów.

Zobacz także:

Nowa organ

Niezależnie od tego - jak poinformował szef resortu zdrowia - przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z pandemią, która będzie charakteryzowała się nieco innym sposobem działania w stosunku do organu, z którym mieliśmy do czynienia do tej pory.

Czytaj więcej
pap strefa covid 1200.jpg
Rezygnacja Rady Medycznej. Szef KPRM: 80 proc. rekomendacji zostało wprowadzonych w życie

- Zmiana będzie polegała przede wszystkim na poszerzeniu formuły, czyli szerszego spektrum ekspertów, którzy będą pomagali i doradzali panu premierowi, jak projektować już nie tylko walkę z pandemią, ale mamy nadzieję, że także proces wychodzenia z pandemii za kilka miesięcy - mówił Adam Niedzielski.

Jak dodał, w skład rady, oprócz konsultantów krajowych i przedstawicieli zawodów medycznych, wejdą m.in ekonomiści i socjolodzy. - Będzie ona uwzględniać nie tylko aspekty medyczne, ale też te związane z życiem gospodarczym i społecznym - podkreślił minister.

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem