more_horiz
Wiadomości

"Wiele zwycięstw dokonała dzięki modlitwie". Prezes PiS uczestniczył w mszy św. w intencji swojej matki

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 21:22
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z członkami rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele uczestniczył w poniedziałek w mszy św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, odprawionej w dziewiątą rocznicę śmierci swej matki Jadwigi Kaczyńskiej.
Jarosław Kaczyński uczestniczył w bazylice Świętego Krzyża w mszy św. w intencji swej matki
Jarosław Kaczyński uczestniczył w bazylice Świętego Krzyża w mszy św. w intencji swej matkiFoto: PAP/Piotr Polak

Eucharystii w intencji Jadwigi Kaczyńskiej przewodniczył proboszcz bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie ks. Bartosz Pikul.

Podczas liturgii duchowny modlił się także w intencji ojczyzny, prosząc Boga o dar jedności. - Aby jedność, która jest między niebem a ziemią, dokonała cudu jedności pomiędzy nami, którzy może dzisiaj jesteśmy podzieleni, abyśmy potrafili przejść ponad dzielącymi nas różnicami i spotkać się w miłości Chrystusa – powiedział.

Ks. Pikul podkreślił, że "ojczyzna jest naszą matką". - Módlmy się za wszystkich, którzy nas prześladują, którzy nas nienawidzą, oczerniają, aby Pan Bóg dał im łaskę wiary – zachęcił duchowny.
W homilii ks. Rafał Sętkowski przytoczył słowa św. Pawła Apostoła do Efezjan – "Bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi". Zaznaczył, że "trzeba bardzo dbać o silną i żywą wiarę, żeby podstępy diabła nie zdominowały człowieka".

"Ścisły kontakt z Jezusem"

Wskazał za Apostołem Narodów, że człowiek "nie toczy walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw zwierzchnościom, przeciw władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw duchowym pierwiastkom zła na wyżynach niebieskich".

- Kto walczy, musi być bardzo mocny, uduchowiony, rozmodlony. Musi mieć ścisły kontakt z Jezusem – powiedział ks. Sętkowski. Przywołując postać śp. Jadwigi Kaczyńskiej, duchowny zwrócił uwagę, że "wiele zwycięstw musiała ona dokonać w swoim życiu dzięki modlitwie".

Wraz z Jarosławem Kaczyńskim w mszy św. wzięli udział członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Po mszy św. ks. Bartosz Pikul modlił się za wszystkie polskie rodziny, prosząc dla nich o miłość, jedność i wierność Bogu.

Dzień wcześniej prezes PiS uczestniczył w eucharystii w intencji swojej matki Jadwigi Kaczyńskiej w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Jadwiga Kaczyńska - sylwetka

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 r. jako córka inżyniera budownictwa Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina spędziła lata wojny.

W czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. W wieku 14 lat wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa. Należała do zastępu zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza.Ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Miała wykształcenie filologiczne. Pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN, przez kilka lat uczyła języka polskiego.

Napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 r. opozycjoniście, współzałożycielowi KOR, działaczowi PPS, którego znała z IBL PAN. W 1992 r. wydała monografię Leona Kruczkowskiego. Była współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku – 1970 rok".

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach.

Czytaj również:

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem