more_horiz
Wiadomości

Obniżka VAT na paliwa. Daniel Obajtek mówi, o ile mogą spaść ceny na stacjach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 22:59
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że jeśli rząd zmniejszy VAT na paliwa z 23 do 8 proc., kierowcy mogą spodziewać się obniżki cen benzyny na stacjach do około 5 zł za litr. - Od razu zaimplementujemy te decyzje w rynek hurtowy i w detal - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News. 
Daniel Obajtek: obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr
Daniel Obajtek: obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litrFoto: Karolis Kavolelis/Shutterstock

Zdaniem prezesa PKN Orlen ceny paliw na stacjach mogą spaść w przeciągu dwóch tygodni do około 5 złotych za litr.

Daniel Obajtek przypomniał też o wcześniejszych obniżkach cen paliw. - To były obniżki rzędu 30 groszy za litr. Były one spowodowane działaniami rządu w zakresie akcyzy, ale również działaniami Orlenu - powiedział. 

Jeżeli rząd obniży VAT na paliwa z 23 do 8 proc. to my od razu zaimplementujemy to w rynek hurtowy i w detal. (...) Zmniejszone daniny przełożą się na ceny paliw. Chcielibyśmy to zrealizować jak najszybciej - powiedział Obajtek.

Fuzja Orlenu z Lotosem

W rozmowie odniósł się również do fuzji Orlenu z Lotosem. W środę PKN Orlen ogłosił, że aby zrealizować wyznaczone przez KE tzw. środki zaradcze, by móc przejąć Lotos, wybrał czterech partnerów, którzy m.in. kupią poszczególne części gdańskiej spółki. Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco) przejmie część udziałów w rafinerii Lotosu, obszar handlu hurtowego i paliw lotniczych. Węgierski koncern MOL kupi 417 stacji paliw Lotosu w Polsce, Unimot - aktywa logistyczne, w tym bazy paliw, a węgierskie Rossi Biofuel - aktywa z obszaru biopaliw. Z kolei Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech i 41 na Słowacji.

Komentując fuzję, przyznał, że "nie ma innego wyjścia". - Jeśli nie zbilansujemy tych firm i nie stworzymy spółki multienergetycznej i nie uzyskamy bilansu przychodów około 200 mld złotych, to nie przeprowadzimy transformacji energetycznej. To kosztuje miliardy złotych. Będziemy zwyczajnie rozgrywani, a to wpłynie na kieszeń każdego obywatela tego kraju - mówi prezes Orlenu.

Czytaj także:

- To jest kwestia interesu gospodarczego naszego kraju. Cały świat ma już za sobą takie fuzje - podkreślił. Jego zdaniem gdyby nie doszło do fuzji, "Lotos przestałby istnieć". - Czy rafineria ma szansę bytu produkując tylko paliwa, które za 10-15 lat odejdą do historii? Lotos nie posiada miliardów kapitału, żeby móc przeprowadzić swoją transformację - dodał. 

Daniel Obajtek podkreślał dobrą kondycję PKN Orlen. Jak zaznaczył, "podczas ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej zysk netto PKN Orlen wynosił ok. 2,9 mld złotych". - Natomiast sześć lat rządów PiS, to zysk netto ok. 30 mld złotych - powiedział. Zawrócił również uwagę na inwestycje spółki. - Rozbudowujemy petrochemię, rozbudowujemy i modernizujemy rafinerię - powiedział.

polsatnews.pl/kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem