Krótsza kwarantanna i testy na COVID-19 w aptekach. Rzecznik MZ wyjaśnia

- Pracujemy nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny oraz nad wprowadzeniem możliwości testowania na COVID-19 w aptekach - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Konkretne propozycje zostaną zaprezentowane w najbliższych tygodniach.

2022-01-18, 11:47

Krótsza kwarantanna i testy na COVID-19 w aptekach. Rzecznik MZ wyjaśnia

Rzecznik MZ na konferencji prasowej przekazał, że przed południem zakończyło się cykliczne spotkanie przedstawicieli resortu z wojewodami. Na tym spotkaniu - jak mówił - omawiana była aktualna sytuacja epidemiczna, stan łóżek covidowych, a także planowane zmiany w przepisach m.in. tych o izolacji i kwarantannie.

Andrusiewicz poinformował, że w tej chwili przygotowywane jest rozszerzenie bazy łóżkowej do 40 tys. Zaznaczył jednak, że będzie to zależne od sytuacji epidemicznej w poszczególnych regionach. Zapewnił też, że obecnie nie ma zgłaszanych problemów z dostawami tlenu.

Skrócenie kwarantanny

Rzecznik przekazał, że trwają prace nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny. - Bierzemy pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest bardzo krótki, krótszy jest więc okres, w którym zakażamy i chorujemy, dlatego planujmy skrócić okres kwarantanny i izolacji, co m.in. przyspieszy powrót medyków do pracy - zapowiedział Andrusiewicz.

Przypomniał, że na problemy kadrowe pozytywny wpływ ma mieć m.in. delegowanie studentów przez uczelnie medyczne i ułatwienie wykonywania pracy w Polsce lekarzom z Białorusi i Ukrainy.

REKLAMA

Testy na COVID-19 w aptekach

Rzecznik poinformował, że rozważane jest też wprowadzenie możliwości wykonywania testów w aptekach.

- Oczywiście miałoby się to odbywać przy zachowaniu standardów epidemiologicznych. To nie jest tak, że w aptece, w której jest jedno okienko i kumulują się chorzy, jeszcze ktoś dodatkowo będzie prowadził testy. Ale w aptekach, gdzie takie możliwości są, mógłby być punkt szybkiego wymazu i nad tym teraz pracujemy – zapowiedział.

Dodał, że do wprowadzenia takiego rozwiązania przygotowuje się także Naczelna Izba Aptekarska. - W ten sposób zwiększamy możliwości testowania w naszym kraju - podkreślił rzecznik.

Poinformował, że konkretne propozycje zostaną zaprezentowane w najbliższych tygodniach.

REKLAMA

Czytaj także:

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej