"Cudzoziemcy traktują je cynicznie". Stanisław Żaryn o wnioskach pobytowych w Polsce
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zaznaczył, że "jedynie część cudzoziemców, którzy przybywają nielegalnie do Polski, jest zainteresowana składaniem wniosków pobytowych w Polsce". Jak podkreślił we wpisie na Twitterze, "często wnioski te cudzoziemcy traktują cynicznie, jako sztuczkę formalną otwierającą drzwi do Unii".
2022-01-18, 14:18
- "Minionej doby 50 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską" - podała Straż Graniczna
- "Jedynie część cudzoziemców, którzy przybywają nielegalnie do Polski, jest zainteresowana składaniem wniosków pobytowych w Polsce" - ocenił Stanisław Żaryn
- Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych dodał, że "często wnioski te cudzoziemcy traktują cynicznie, jako sztuczkę formalną otwierającą drzwi do Unii"
"Dane Straży Granicznej pokazują, że jedynie część cudzoziemców, którzy przybywają nielegalnie do Polski, jest zainteresowana składaniem wniosków pobytowych w Polsce. Często wnioski te cudzoziemcy traktują cynicznie, jako sztuczkę formalną otwierającą drzwi do Unii" - napisał Stanisław Żaryn na Twitterze.
"Uciekło 281 osób"
Powołując się na informacje Straży Granicznej wskazał, że "w ubiegłym roku pod opiekę jednej z fundacji trafiło 296 cudzoziemców". "Obecnie przebywa tam 14 osób, tylko jedna (!) osoba poczekała na zakończenie postępowania i uzyskała zgodę na pobyt tolerowany w RP, pozostałe 281 uciekło" - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Jak przekazała Straż Graniczna "minionej doby 50 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską". W tym miesiącu odnotowano 596 takich prób. Zatrzymano 23 nielegalnych imigrantów, między innymi obywateli Syrii, Iraku, Kuby, Palestyny oraz obywateli Turkmenistanu i Białorusi.
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
REKLAMA
Zapora na granicy
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, czyli obszar, na którym wcześniej wprowadzono stan wyjątkowy. Ponadto do końca czerwca na 186-kilometrowym odcinku granicy zbudowana zostanie zapora. Ograniczenia w strefie nadgranicznej to odpowiedź na działania hybrydowe reżimu Białorusi na granicach UE.
Budowa zapory na granicy z Białorusią. Infografika PAP
Zobacz także: szef BBN Paweł Soloch w "Sygnałach dnia"
Czytaj również:
- "Czujemy się bezpieczniej". Wójt gminy Sławatycze o sytuacji na granicy z Białorusią
- "Będą używane do obrony granicy". Por. Michalska o wykorzystaniu plecakowych miotaczy gazu przez SG
nt
REKLAMA