more_horiz
Wiadomości

Ochrona odbiorców paliw gazowych. Senacka komisja rekomenduje poprawki do ustawy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 16:00
Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zarekomendowała wprowadzenie poprawek do ustawy, której celem jest ochrona odbiorców paliw gazowych. Jej projekt został przygotowany przez rząd i ma charakter pilny.
Senacka komisja rekomenduje poprawki do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych
Senacka komisja rekomenduje poprawki do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowychFoto: Twitter.com/@PolskiSenat

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki mówił podczas obrad komisji, że ustawa kompleksowo odpowiada na skutki i ryzyka związane z obecnym kryzysem. Stwierdził, że w centrum projektu stawiani są odbiorcy gazu, którzy są szczególnie narażeni na efekty szoku cenowego. W tym kontekście wskazał na gospodarstwa domowe i odbiorców wrażliwych.

Dodał, że rząd w przedłożonej ustawie chce zapewnić ich ochronę poprzez bezpośredni zakaz podwyżek cen gazu ziemnego w tym roku, jak i pośrednio poprzez mechanizmy gwarantujące stabilność podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dostaw gazu w Polsce.

Ustawa przewiduje, że do końca 2023 roku ochroną taryfową objęte zostaną między innymi szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola i domy dziecka. Oznacza to, że instytucje te będą płaciły za gaz według takich stawek, jak odbiorcy indywidualni.

Ochrona odbiorców paliw gazowych

Ustawa potwierdza także konieczność ochrony taryfowej odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych. Chodzi o osoby, które nie zawarły indywidualnych umów kompleksowych lub umów zakupu gazu ziemnego z przedsiębiorstwami energetycznymi. Ochrona taryfowa zagwarantowana zostanie wszystkim mieszkańcom spółdzielni oraz wspólnot, także tych, które dotychczas nie wystąpiły o objęcie taką ochroną.

Ustawa przewiduje także mechanizm rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych. Ich łączny koszt w 2022 roku wyniesie dziesięć miliardów złotych. Poprawki przyjęte przez komisję zostały zaproponowane przez Biuro Legislacyjne Senatu i mają charakter redakcyjny.

Ustawa jest jednym z elementów rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Senat zajmie się nią na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym w dniach 20-21 stycznia.

Posłuchaj
00:27 11507554_1.mp3 Maciej Małecki: ustawa kompleksowo odpowiada na skutki i ryzyka związane z obecnym kryzysem (IAR) 

Zobacz także: Daniel Obajtek w "Sygnałach dnia"

Czytaj także: 

ng

Zobacz także

Zobacz także