more_horiz
Wiadomości

"Jest zagrożeniem dla rolnictwa". Jan Krzysztof Ardanowski o Zielonym Ładzie UE

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 00:30
- W obecnym kształcie zaproponowanym przez Komisję Europejską, Zielony Ład jest zagrożeniem dla rolnictwa, także polskiego - ocenił przewodniczący prezydenckiej Rady do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski.
W ocenie Jana Krzysztofa Ardanowskiego, unijny Zielony Ład jest - w obecnym kształcie - zagrożeniem dla rolnictwa
W ocenie Jana Krzysztofa Ardanowskiego, unijny Zielony Ład jest - w obecnym kształcie - zagrożeniem dla rolnictwaFoto: Pixabay

W Belwederze obradowały wspólnie dwie prezydenckie rady: rolnictwa oraz środowiska, energii i zasobów naturalnych. Tematem debat był wpływ Zielonego Ładu na te gałęzie gospodarki i przemysłu.

Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że Komisja Europejska nie informowała krajów członkowskich UE na etapie tworzenia przyszłej polityki rolnej Wspólnoty o założeniach Zielonego Ładu. Przypomniał, że to on sprawował wówczas funkcję konstytucyjnego ministra rolnictwa.

"Ostatni zgasi światło"

Poseł PiS ocenił, że skutkami Zielonego Ładu będzie m.in. obniżenie skali produkcji rolnej, zwiększenie presji importu żywności do UE oraz dalszy wzrost cen artykułów spożywczych. Jak dodał, wpływ na te zjawiska będą miały restrykcyjne założenia związane z obniżeniem poziomu nawożenia, ograniczenie stosowania środków ochrony roślin i odłogowanie części użytków rolnych.

- Jeżeli te wszystkie ograniczenia, przekładające się na spadek dochodów rolniczych, miałyby się wydarzyć, to właściwie ostatni zgasi światło - mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

Polityk dodał, że "rady i eksperci chcą uzbroić pana prezydenta i rząd w argumenty, które prezentowałyby polskie rozwiązania i były zbieżne z polską racją stanu". 

Założenia nowej polityki UE

Od przyszłego roku głównym założeniem nowej polityki rolnej UE będzie tak zwany Zielony Ład związany ze zrównoważoną i przyjazną środowisku produkcją żywności. Realizacji celów klimatycznych ma pomagać system dopłat i premii ujęty we Wspólnej Polityce Rolnej. Na realizację tak zwanych ekoschematów przeznaczona będzie jedna trzecia środków przyznanych Polsce w perspektywie do 2027 roku.

Europejski Zielony Ład to zbiór regulacji i założeń dla wielu gałęzi gospodarki. Głównym celem programu jest osiągnięcie tzw. „neutralności klimatycznej” do 2050 r., a jednym z większych wyzwań – redukcja emisji gazów cieplarnianych (założono zmniejszenie emisji o co najmniej 55% do 2030 r.). (PAP) Europejski Zielony Ład to zbiór regulacji i założeń dla wielu gałęzi gospodarki. Głównym celem programu jest osiągnięcie tzw. „neutralności klimatycznej” do 2050 r., a jednym z większych wyzwań – redukcja emisji gazów cieplarnianych (założono zmniejszenie emisji o co najmniej 55% do 2030 r.). (PAP)

Czytaj także: 

Fit for 55 i Zielony Ład. Anna Gembicka: rolnicy podnoszą bardzo poważne zarzuty przeciwko tym założeniom - obejrzyj rozmowę w poranku Polskiego Radia 24

mbl


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także