more_horiz
Wiadomości

Szczepionka firmy Novavax niebawem w Polsce. Rzecznik MZ podał dokładny termin

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 13:44
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że szczepionka firmy Novavax będzie dostępna w Polsce od 21 lutego. Szczepionka będzie dostępna wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Szczepionka firmy Novavax ma trafić do Polski w przyszłym miesiącu
Szczepionka firmy Novavax ma trafić do Polski w przyszłym miesiącuFoto: Shutterstock/rafapress

Komisja Europejska w grudniu 2021 r. dopuściła do obrotu w UE szczepionkę Novavax, o nazwie Nuvaxovid, dla osób w wieku od 18 lat.

W III dekadzie lutego szczepionka Novavax trafi do Polski

O jej dostępność w Polsce przedstawiciele resortu zdrowia byli pytani na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

- Szczepionka firmy Novavax (...) powinna być dostępna w Polsce 21 lutego. Wtedy 9,5 mln szczepionek powinno trafić do całej Unii Europejskiej. Nasza aprowizacja jest na poziomie 8 proc. tej wartości unijnej, czyli w granicach 700 tys. szczepionek powinno przyjść do Polski - poinformował rzecznik MZ.

Szczepionka Nuvaxovid firmy Novavax przeciwko COVID-19 to piąty preparat, który będzie stosowany w Polsce, a pierwszy oparty na klasycznej technologii białkowej. Szczepionka została dopuszczona na rynek unijny przez Europejską Agencję Leków pod koniec grudnia.

Najnowsze badania wykazują, że szczepionka powoduje produkcję przeciwciał reagujących również wariant omikron.

Nuvaxovid produkowany w Polsce

Co ciekawe, Nuvaxovid to preparat, który będzie produkowany m.in. w Polsce. W wigilię w zakładzie wytwórczym firmy Mabion w Konstantynowie Łódzkim na dobre rozpoczęła się pierwsza w kraju produkcja antygenu do szczepionki przeciw COVID-19. Pod Łodzią powstała już pierwsza seria kluczowego składnika nowego dopuszczonego w UE preparatu firmy Novavax.

Mabion jest pierwszą polską firmą, która włączyła się w globalny proces produkcji szczepionek przeciw COVID-19. Było to możliwe dzięki podpisaniu przez biotechnologiczną spółkę w marcu ubiegłego roku umowy z amerykańską firmą Novavax na produkcję serii technicznej antygenu białkowego do szczepionki.

Posłuchaj
00:09 Andrusiewicz Novavax IAR.mp3 Wojciech Andrusiewicz o szczepionce Nuvaxovid firmy Novavax, która niebawem trafi do Polski (IAR)

Szczepionka firmy Novavax może być alternatywą dla osób, które nie chcą przyjmować preparatów opartych na technologii mRNA (Pfizer i Moderna) lub szczepionek wektorowych (AstraZeneca i Johnson&Johnson).

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także