more_horiz
Wiadomości

Edukacja coraz bardziej zideologizowana? Prof. Nalaskowski: nauczyciele publikują treści skrajnie lewicowe

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 08:14
- Nie można mówić, że środowisko nauczycielskie jest skupione tylko na dawaniu wiedzy, bo również jest zaangażowane ideologicznie, co widać - powiedział prof. Aleksander Nalaskowski z Katedry Pedagogiki Funkcjonalnej UMK.
Prof. Nalaskowski mówił o ideologizacji środowiska szkolnego i naukowego.
Prof. Nalaskowski mówił o ideologizacji środowiska szkolnego i naukowego.Foto: MikeDotta/Shutterstock

- Bardzo łatwo zauważyć, że ideologizacja edukacji to fakt. Widać to chociażby w mediach społecznościowych, gdzie nauczyciele publikują treści skrajnie lewicowe - powiedział prof. Nalaskowski w TV Trwam.

Zwrócił równocześnie uwagę, że przekazywanie wiedzy powinno być pozbawione ideologizacji.

Przeciw relatywizmowi

- Szkoła ma przygotowywać człowieka wyposażonego w rzetelną wiedzę. W tej wiedzy nie mieści się żadna z nowych ideologii. Nie jest wiedzą naukową propagowanie negocjowania płci. Nie jest wiedzą naukową orzekanie, że marihuana może mieć charakter relaksacyjny. Nie jest wiedzą naukową stwierdzenie, że wczesna inicjacja seksualna jest bardzo zdrowa, że masturbacja jest niezwykle zdrowa i pożądana. To nie jest żadna wiedza naukowa. To nie ma poparcia w nauce. To jest wyłącznie przekaz ideologiczny. Tu nie ma nauki. Nie ma tu rzetelnych badań i rzetelnych dowodów. To nie jest żadna wiedza - powiedział ekspert.

Jak ocenił wykładowca, że problem dotyczy nie tylko edukacji szkolnej, ale także świata naukowego - tam również dochodzi do coraz silniejszej ideologizacji. - Misją uniwersytetu jest poznawanie prawdy. Prawdy naukowej - stwierdził.

- Kiedyś usłyszałem trafną uwagę, że uczony nie jest po to, żeby mówić, czego poszukuje, tylko o tym, co znalazł. Jeśli tak pojmiemy misję uniwersytetu – jako głoszenie prawdy – to tutaj nie ma miejsca na lewą czy prawą stronę, bo prawda nie może być ideologiczna. Prawda jest jedna - powiedział prof. Nalaskowski.

Czytaj również:

pg,TVTrwam

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem