more_horiz
Wiadomości

Lepszy byt zwierząt w schroniskach. Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 20:53
Nowe przepisy, które wejdą w życie w przyszłym roku, zakładają podwyższenie standardu utrzymywania i opieki nad zwierzętami w schroniskach. Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podpisał nowe rozporządzenie w tej sprawie. 
Henryk Kowalczyk: nowe rozporządzenie poprawi byt zwierząt w schroniskach
Henryk Kowalczyk: nowe rozporządzenie poprawi byt zwierząt w schroniskachFoto: shutterstock.com/kOliveshadow

Nowe rozporządzenie zastępuje dokument z 24 czerwca 2004 roku o tym samym tytule.

Regulacja dotyczyć ma między innymi minimalnej temperatury utrzymywanej w kojcach, warunków przechowywania karmy oraz całodobowej opieki nad czworonogami. Dyżury w placówkach będą mogły pełnić grupy z co najmniej jedną osobą z wykształceniem zootechnicznym lub weterynaryjnym.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zaznaczył, że obok warunków przetrzymywania zwierząt rozporządzenie reguluje zasoby kadrowe schronisk. Dodał, że nad nowym rozporządzeniem pracował także zespół pełnomocnika ministra ds. ochrony zwierząt i parlamentarny zespół przyjaciół zwierząt.

Warunki w schroniskach mają być lepsze

Nowe przepisy spowodują, że warunki w schroniskach będą lepsze. - Jest to niewielka zmiana, ona nie mogła być bardziej kompleksowa, gdyż trzeba działać w ramach wytycznych, które są w ustawie. Niemniej jednak to, o co zabiegają organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną zwierząt, w tym rozporządzeniu się znalazło - skomentowała obecna na konferencji poseł Katarzyna Piekarska (KO), szefowa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Pełnomocnik ministra ds. ochrony zwierząt Albert Kurkowski podkreślił, że podpisane w czwartek rozporządzenie pomoże uregulować kwestię schronisk i minimalnych warunków przetrzymywania zwierząt. Dodał, że będzie ono dotyczyło schronisk gminnych, jak i fundacyjnych. Nowe przepisy wejdą w życie za rok.

W komunikacie ministerstwa rolnictwa zaznaczono, że zmiana przepisów jest wynikiem kontroli prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną, jak również sygnałów napływających ze strony społecznej, które wskazują na nieprawidłowości w schroniskach dla zwierząt m.in. dotyczące utrzymywania zwierząt.

Konsultacje ws. rozporządzenia

Jak poinformował resort, projekt rozporządzenia był poddany szerokim konsultacjom publicznym, m.in. został wysłany bezpośrednio do ponad 150 schronisk dla zwierząt.

W konsultowaniu regulacji z zakresu ochrony praw zwierząt uczestniczą między innymi członkowie parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt, w tym obecna na uroczystym podpisaniu rozporządzenia poseł Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska. - O lepszy los braci mniejszych musimy walczyć, musimy rozmawiać ponad politycznymi podziałami i tak też się dzieje w trakcie prac. To jest niewielka zmiana, ona nie mogła być bardziej kompleksowa, bo musimy działać na podstawie wytycznych, które są w ustawie. To, o co zabiegają organizacje pozarządowe, zalazło się w tym rozporządzeniu - tłumaczyła.

Nowe rozporządzenie wprowadzi wymóg, aby nowo powstające schroniska były zlokalizowane w odległości co najmniej 150 m od budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej. Wprowadzono m.in. regulację, aby schronisko było zobowiązane do wyodrębnienia miejsca przeznaczonego do przechowywania karmy, na utrzymanie zwierząt przez co najmniej 7 dni.

Wprowadzono obowiązek zapewnienia w schronisku wybiegu dla psów, o powierzchni nie mniejszej niż 100 m2, z dostępem do trawnika. Z obowiązku tego zwolnione będą schroniska przeznaczone dla maksymalnie 35 psów. Jednocześnie wprowadzono obowiązek zapewnienia każdemu psu wyjścia na wybieg lub spacer nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu, przy czym tego wymagania można nie stosować m.in. do psów lękliwych i agresywnych; rozszerzono zakres obowiązkowych szczepień psów i kotów przebywających w schronisku, w tym wprowadzono obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie co 12 miesięcy.

230 schronisk w 2020 r.

Według danych Inspekcji Weterynaryjnej w 2020 r. funkcjonowało 230 schronisk dla zwierząt, w których przebywało 92,4 tys. psów i 32,5 tys. kotów. W 2020 r. ze schronisk wydano 63 358 psów (68,5 proc.) oraz 21 245 kotów (65 proc.).

W 2020 r. na 630 przeprowadzonych kontroli, 108 miało wynik negatywny. Nieprawidłowości stwierdzono w 71 schroniskach dla zwierząt. Głównie dotyczyły one niewłaściwego pomieszczenia do wykonywania zabiegów lekarsko-weterynaryjnych – (w 18 schroniskach); pieca do spalania zwłok lub chłodni do przetrzymywania zwłok (w 15 schroniskach); programu dezynsekcji i deratyzacji (w 7 schroniskach).

Henryk Kowalczyk zapowiedział dalsze prace nad ochroną zwierząt, dotyczyć one będą m.in. czipowania. Dodał, że stosowna ustawa może być procedowana za kilka miesięcy. - Obecnie jest czas, by schroniska dostosowały warunki do nowego rozporządzenia - podsumował minister.

Czytaj także:

Nowe rozporządzenie będzie dotyczyć wszystkich tych podmiotów utrzymywanych przez gminy, fundacje, a także podmioty prywatne.

ms/kmp

Zobacz także

Zobacz także