Co najmniej 50 proc. polskiej muzyki. Nowelizacja ustawy medialnej ma pomóc artystom
W projekcie nowelizacji ustawy medialnej, którą przedstawił poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski znalazł się zapis przewidujący, że minimum 50 procent miesięcznego czasu nadawania rozgłośni radiowych przeznaczonego na utwory muzyczno-słowne będzie wypełniane polską muzykę.
2022-01-20, 15:53
Poseł Marek Suski (wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu oraz przewodniczący rady programowej Polskiego Radia) mówił, że chodzi o wzmocnienie polskiej kultury i polskich twórców, a podobne rozwiązania są obecne w wielu innych krajach. Dodał, że nowe przepisy będą mocno promować nowych wykonawców.
Czas antenowy zespołów debiutanckich czy debiutanckich utworów, mówił Marek Suski, "będzie liczony jako 300 proc. czasu antenowego". - Myślę, że to będzie też pomocą i zachętą, by młode zespoły, młodzi wykonawcy mogli wchodzić na rynek - oświadczył polityk Prawa i Sprawiedliwości.
"Wyjście naprzeciw oczekiwaniom"
Marek Suski zaznaczył w Sejmie, że pandemia mocno dała się we znaki artystom. Muzykom trudniej jest zarabiać na graniu koncertów. Wskazał więc, że nowelizacja byłaby "wyjściem naprzeciw oczekiwaniom" polskich artystów. Choć pod projektem widnieją nazwiska posłów PiS, to, jak mówił Marek Suski, powołując się na rozmowy z innymi parlamentarzystami, także w innych partiach są chętni na poparcie tych zmian.
Do tej pory nadawcy byli zobowiązani do 33-proc. udziału polskich twórców w emitowanej muzyce, a min. 50 procent utworów musiało być emitowanych poza godzinami nocnymi.
REKLAMA
Posłuchaj
- "Po raz pierwszy od 30 lat rząd się tym zajął". Paweł Kukiz o statusie artysty zawodowego
- Ustawa o artyście zawodowym. Sellin: ma ona pomóc w zabezpieczeniu socjalnym i emerytalnym
ms
REKLAMA