275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej. Piotr Gliński: jej losy odzwierciedlają losy Polski

Są trzykrotnie większe i mają prawie 400 miejsc siedzących. W Bibliotece Narodowej w Warszawie oficjalnie zainaugurowano nowe czytelnie oraz uczczono 275. rocznicę otwarcia instytucji.

2022-01-20, 19:12

275. rocznica otwarcia Biblioteki Narodowej. Piotr Gliński: jej losy odzwierciedlają losy Polski

Podczas uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił, że losy Biblioteki Narodowej odzwierciedlają losy Polski.

- Tak jak to w losach Polski od lat się przewija, nasze instytucje, podobnie jak nasza wspólnota narodowa potrafiła się podnieść z tych tragicznych wydarzeń i Biblioteka Narodowa jest symbolem trwałości polskiej kultury, jej żywotności, a także ciężkiej pracy nad tym, żeby o nią dbać - podkreślił.

Likwidowana i niszczona

Biblioteka Narodowa była dwukrotnie likwidowana i w znacznym stopniu niszczona. Po utracie niepodległości w 1795 roku została wywieziona na rozkaz carycy Rosji Katarzyny II do Petersburga, gdzie stała się kolekcją założycielską biblioteki carskiej. Została zwrócona w części na podstawie traktatu ryskiego w 1921 roku. Po powstaniu warszawskim w 1944 roku podpalili ją Niemcy.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda, odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Zaznaczył, że Biblioteka Narodowa to "historyczne miejsce przechowywania najcenniejszych zbiorów narodowej książnicy". "Odsyła nie tylko do tradycji z czasów II Rzeczpospolitej, lecz i do epok dawniejszych, gdy powstawały zręby piśmiennictwa polskiego, a zarazem współczesnego zasobu biblioteki" - napisał.

REKLAMA

Nowoczesne i funkcjonalne czytelnie

Listy do uczestników skierowali też premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył w swoim liście, że "otwarcie nowych czytelni wydaje się znakomitym sposobem uczczenia 275. rocznicy powstania instytucji, która od samego zarania, za jeden z celów podstawowych ma udostępnienie gromadzonych zbiorów". Przypomniał, że Sejm w XVIII wieku uczynił Bibliotekę "depozytariuszem całości narodowego dorobku piśmienniczego".

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski zaznaczył, że po modernizacji czytelnie są nowoczesne i funkcjonalne. - Była to największa publicznie dostępna biblioteka w XVIII wieku, trzeba pamiętać, że Biblioteka Narodowa to otwarta przestrzeń dla wszystkich czytelników, dziś kończymy wielką przebudowę, dajemy sobie miesiąc na włożenie książek i czasopism na półki regałów i 24 lutego rozpoczynamy nowy etap działalności - wyjaśnił.

Posłuchaj

Podczas uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił, że losy Biblioteki Narodowej odzwierciedlają losy Polski (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Otwarcie Biblioteki dla czytelników nastąpi 24 lutego. W gmachu będzie można też wtedy zobaczyć wystawę prac grafika, typografa i projektanta papierów wartościowych Adama Półtawskiego.

REKLAMA

Czytaj również:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej