more_horiz
Wiadomości

Sytuacja na granicy. Żaryn: wiosną należy się spodziewać wzrostu presji migracyjnej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 16:32
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że "zimowe miesiące i zła aura zazwyczaj sprzyjają osłabieniu ruchów migracyjnych". Wiosną jednak - jak dodał - "należy się spodziewać wzrostu presji migracyjnej na Europę" i "będzie to również oznaczało większe zainteresowanie podróżą do UE przez Białoruś".
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że wśród migrantów obserwowany jest wzrost zainteresowania podróżą do Europy wiosną. Chodzi o nielegalny szlak z Białorusi na Zachód
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że wśród migrantów obserwowany jest wzrost zainteresowania podróżą do Europy wiosną. Chodzi o nielegalny szlak z Białorusi na ZachódFoto: Straż Graniczna & StZaryn/Twitter

"W ostatnich dniach na grupach służących do zarządzania szlakiem migracyjnym z Białorusi na Zachód widać większe zainteresowanie podróżą do Europy wiosną. Już teraz zachęca się ludzi do podróży na Białoruś w maju" - napisał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Przestrzega przy tym, że "za kilka miesięcy służby białoruskie znów mogą prowadzić swoją akcję przeciwko Polsce w sposób masowy".

Sytuacja na granicy z Białorusią

Od początku tego roku migranci podjęli już 810 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Tylko minionej doby przez granicę próbowało przedostać się nielegalnie 87 osób. To największa liczba w ostatnich dniach.

Minionej doby z Białorusi do Polski oprócz obywateli Iraku i Syrii próbowali przedostać się również obywatele Republiki Konga, Gwinei, Jemenu, Kamerunu, Sri Lanki czy Turcji. Większość nielegalnych migrantów deklaruje, że najpierw przyjeżdża do Rosji, a następnie podróżuje na Białoruś, skąd próbuje przedostać się do Polski.

 

Zobacz także:

Zobacz także: por. Anna Michalska w Polskim Radiu 24

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem