Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy. Białoruskie służby nadal prowokują
W sobotę sześć osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Straż Graniczna poinformowała, że imigranci przecięli tymczasowe zasieki. Nie obyło się też bez prowokacji służb reżimu Łukaszenki.
2022-01-23, 08:44
Straż Graniczna podała na Twitterze, że na odcinku, ochranianym przez posterunek w Dubiczach Cerkiewnych grupa dwóch obywateli Kamerunu, dwóch obywateli Gwinei, a także migranci z Ghany i Kuby, przecięła zasieki, przeszła na stronę polską i została zatrzymana.
Ponadto po północy na odcinku, strzeżonym przez posterunek w Czeremsze, zatrzymano przy granicy 11 obywateli Iraku.
Granica. "Oni się już nie kryją"
Rzecznik Straży Granicznej w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl wskazała, że imigranci są obecnie bardzo zdeterminowani, aby przekroczyć granicę. Podkreśliła, że są ściągani z różnych państw.
- Duża część z nich deklaruje, że najpierw przyjeżdża do Rosji, skąd dociera na Białoruś, a następnie próbuje nielegalnie przedostać się do Polski - poinformowała por. Anna Michalska.
REKLAMA
Rzecznik odniosła się też do działań służb reżimu Łukaszenki. - Białoruscy żołnierze i milicjanci cały czas pomagają nielegalnym migrantom w przekraczaniu granicy. W tej chwili już nawet nie kryją się oni ze swoimi działaniami. Razem z migrantami rzucają kamieniami i kawałkami drewna w polskich funkcjonariuszy czy pomagają cudzoziemcom przecinać concertinę. Można powiedzieć, że ich postawa się nie zmienia - podkreśliła przedstawicielka SG.
Jak przekazała rzeczniczka w rejonie Białowieży doszło w sobotę do kolejnej prowokacji. - Służby białoruskie wykorzystały ambonę myśliwską stojącą przy granicy polsko-białoruskiej - powiedziała. Polscy funkcjonariusze byli oślepiani zielonym laserem.
- Nowa taktyka nielegalnego przekraczania granicy. SG: teraz odbywa się to cicho i pojedynczo
- Incydent przy granicy z Białorusią. "Powiedzieli, że są ornitologami i przyjechali obserwować ptaki"
Tysiące prób
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
REKLAMA
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"
jp/IAR/PAP
REKLAMA