more_horiz
Wiadomości

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy. Białoruskie służby nadal prowokują

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 08:44
W sobotę sześć osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Straż Graniczna poinformowała, że imigranci przecięli tymczasowe zasieki. Nie obyło się też bez prowokacji służb reżimu Łukaszenki.
Granica. SG zatrzymała kolejnych migrantów
Granica. SG zatrzymała kolejnych migrantówFoto: Twitter/Straż Graniczna

Straż Graniczna podała na Twitterze, że na odcinku, ochranianym przez posterunek w Dubiczach Cerkiewnych grupa dwóch obywateli Kamerunu, dwóch obywateli Gwinei, a także migranci z Ghany i Kuby, przecięła zasieki, przeszła na stronę polską i została zatrzymana.

Ponadto po północy na odcinku, strzeżonym przez posterunek w Czeremsze, zatrzymano przy granicy 11 obywateli Iraku.

Granica. "Oni się już nie kryją"

Rzecznik Straży Granicznej w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl wskazała, że imigranci są obecnie bardzo zdeterminowani, aby przekroczyć granicę. Podkreśliła, że są ściągani z różnych państw.

- Duża część z nich deklaruje, że najpierw przyjeżdża do Rosji, skąd dociera na Białoruś, a następnie próbuje nielegalnie przedostać się do Polski - poinformowała por. Anna Michalska.

Rzecznik odniosła się też do działań służb reżimu Łukaszenki. - Białoruscy żołnierze i milicjanci cały czas pomagają nielegalnym migrantom w przekraczaniu granicy. W tej chwili już nawet nie kryją się oni ze swoimi działaniami. Razem z migrantami rzucają kamieniami i kawałkami drewna w polskich funkcjonariuszy czy pomagają cudzoziemcom przecinać concertinę. Można powiedzieć, że ich postawa się nie zmienia - podkreśliła przedstawicielka SG.

Jak przekazała rzeczniczka w rejonie Białowieży doszło w sobotę do kolejnej prowokacji. - Służby białoruskie wykorzystały ambonę myśliwską stojącą przy granicy polsko-białoruskiej - powiedziała. Polscy funkcjonariusze byli oślepiani zielonym laserem.

Zobacz także:

Tysiące prób

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

jp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem