Wzruszająca historia. Odnaleziono brata bohaterki zdjęcia z powstańczej Warszawy
W siedzibie Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się spotkanie z bratem kobiety ze zdjęcia opublikowanego w mediach społecznościowych Archiwum IPN.
2022-01-24, 16:48
Zdjęcie jest częścią kolekcji fotografii Henryka Śmigacza, który w czasie wojny dokumentował zniszczenia i życie mieszkańców stolicy, a która trafiła do Archiwum Instytutu w ubiegłym roku.
Dyrektor Archiwum IPN Marzenia Kruk podkreślała, że odnalezienie krewnego bohaterki zdjęcia jest wypełnieniem idei projektu Archiwum Pełne Pamięci.
- Dzięki temu, że zgłosił się do nas brat pani Barbary, poznaliśmy historię jej rodziny. To jest celem projektu, aby poprzez archiwalia, które są zamknięte w domowych archiwach, które dla rodziny są ważne, ale poza rodzinę nie wyjdą, a celem projektu jest to, aby te historie opowiadać Polakom i światu i przez nie ukazywać jak bogata była nasza przeszłość - powiedziała Marzena Kruk.
Na zdjęciu zrobionym na gruzach powstańczej Warszawy są Barbara Piątkowska z niedawno narodzoną córeczką i mężem.
REKLAMA
Brat Barbary, Stefan Piątkowski odnalazł zdjęcie w mediach społecznościowych Archiwum IPN, a dziś opowiedział historię swojej siostry i jej córeczki Jadwigi.
Poród w czasie bombardowania
- Urodziła się 28 sierpnia 1944 roku, na ulicy Próżnej 9. W czasie porodu szwagier i jego siostry musieli rozciągać nad rodzącą Barbarą koc, ponieważ z sufitu leciał pył powodowany bombardowaniem i trwającymi walki Niemców z powstańcami - wspominał.
Stefan Piątkowski dodał, że fotografia dla całej rodziny ma ogromną wartość i będzie stanowić niezwykłą pamiątkę.
Stefan Piątkowski przedstawił też dokumenty i zdjęcia pochodzące z rodzinnych zbiorów, wynika z nich między innymi, że bohaterka fotografii była dwa razy wywieziona przez okupanta na przymusowe roboty do Niemiec.
REKLAMA
"To dawało nadzieję"
Joanna Dardzińska z Archiwum IPN wyjaśniała, że zdjęcia Henryka Śmigacza ukazują nie tylko grozę wojny i tragedię mieszkańców stolicy w czasie Powstania Warszawskiego, ponieważ szczególnymi fotografiami w kolekcji są te, ukazujące pozytywne wydarzenia podczas Powstania.
- Narodziny dziecka należały do grupy pozytywnych zdarzeń. Te zdjęcia były publikowane w powstańczej prasie, a ich rolą było podtrzymywanie na duchu, dawanie nadziei - pokazywały, że mimo tego nienormalnego czasu gdzieś ludzie próbują normalnie żyć, rodzą się dzieci - powiedziała Joanna Dardzińska
Kolekcja zdjęć Henryka Śmigacza to ponad 80 wyjątkowych świadectw życia w okupowanej przez Niemców stolicy. Fotografie ukazują nie tylko walki, barykady i zniszczone najważniejsze budynki ale także mieszkańców Warszawy, żyjących w skrajnie trudnych warunkach podczas Powstania.
REKLAMA
Posłuchaj
- "73 lata temu zginął jeden z najodważniejszych Polaków w historii". Szef MEiN o Witoldzie Pileckim
- Zamek Królewski. Odbudowany z ruin mimo niechęci komunistycznych władz
es
REKLAMA