Powstaje zapora na granicy z Białorusią. Dziś SG przekaże place pod budowę

Dziś Straż Graniczna przekaże wykonawcom place pod budowę zapory granicznej. Jak powiedziała Polskiemu Radiu rzecznik SG porucznik Anna Michalska, pozwoli to na formalne rozpoczęcie budowy stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią.

2022-01-25, 03:40

Powstaje zapora na granicy z Białorusią. Dziś SG przekaże place pod budowę
Prace nad budową zapory na granicy z Białorusią mają zakończyć się w pierwszej połowie roku - deklaruje Maciej Wąsik. Foto: Twitter/@Kaminski_M_

- Dokumentacja techniczna dotycząca pierwszych czterech odcinków, czyli łącznie ponad 20 kilometrów, została zaakceptowana. Place pod budowę zostaną przekazane, więc w najbliższych dniach budowa powinna ruszyć zgodnie z planem - przekazała w poniedziałek rzecznik SG.

Fizyczna bariera wzdłuż granicy z Białorusią będzie liczyć ponad 180 kilometrów. Jak dodała porucznik Anna Michalska, plan budowy podzielono na cztery odcinki. - Prace w zależności od miejsca, będą zaczynały się od utwardzenia dróg dojazdowych, właściwie te prace już trwają, i tam w zależności od warunków terenu - kolejne etapy budowy. W najbliższych tygodniach zostaną postawione pierwsze elementy bariery, w kolejnych tygodniach będą to przęsła - poinformowała porucznik Michalska.

Groźba białoruskich prowokacji

Rzecznik Straży Granicznej zapowiedziała również, że na odcinki, na których będzie trwała budowa zapory, zostaną skierowane dodatkowe patrole Straży Granicznej, policji oraz Wojska Polskiego.

Podczas wieczornego czatu z internautami na Twitterze Anna Michalska mówiła, że concertina będzie ściągana sukcesywnie wraz z budową zapory. Straż Graniczna nie ujawnia jednak konkretnych miejsc, gdzie zapora będzie wznoszona. Funkcjonariusze przyznają wprost, że w tych miejscach może dochodzić do białoruskich prowokacji.

REKLAMA

Posłuchaj

Rzecznik SG por. Anna Michalska o zabezpieczeniu placu budowy przez służby (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Inwestycja za ponad miliard

Ogrodzenie na granicy z Białorusią będzie miało 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu. Zainstalowane będą też urządzenia elektroniczne - między innymi kamery i czujniki ruchu. Prace budowlane mają zakończyć się w czerwcu.

Straż Graniczna powierzyła wykonanie elementów stalowych konsorcjum trzech firm: Polimexowi-Mostostal oraz firmom Mostostal Siedlce i Węglokoks. Barierę wybudują natomiast Unibep oraz Budimex.

Koszt robót budowlanych i produkcji przęseł to ponad 1 miliard 200 milionów złotych.

Czytaj więcej: 

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w "Salonie politycznym Trójki"

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej