Raport nt. dostępności podmiotów publicznych dla niepełnosprawnych. Dane nie napawają optymizmem

Większość podmiotów sektora publicznego nadal jest niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i seniorów - poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Resort opublikował raport o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

2022-01-26, 18:12

Raport nt. dostępności podmiotów publicznych dla niepełnosprawnych. Dane nie napawają optymizmem
Większość podmiotów sektora publicznego nadal jest niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Foto: Shutterstock/fizkes

Badanie ministerstwa funduszy objęło ponad 57 tysięcy podmiotów z całej Polski, między innymi szkoły, sądy, jednostki samorządu terytorialnego i przychodnie. Z pomocą Głównego Urzędu Statystycznego i urzędów wojewódzkich zweryfikowano, czy spełniają one wymogi określone w ustawie o zapewnianiu dostępności z 2019 roku.

Wiceminister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak przekazała, że według analizy poziom dostępności ogółem dla całego kraju wynosi około 41 procent, gdzie 100 procent to pełna wymagana ustawą dostępność. - Mamy niewielkie zróżnicowanie tych wartości pomiędzy regionami, od 0,38 w województwie podkarpackim do 0,43 w województwach mazowieckim czy łódzkim - dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Problemy z dostosowaniem budynków

Jednym z problemów z dostosowywaniem budynków dla osób z niepełnosprawnościami jest ich stan techniczny i wiek. - Większość instytucji publicznych mieści się w budynkach 50-letnich, czasem zabytkowych, gdzie wykonanie inwestycji w infrastrukturę poprawiającą dostępność jest nieraz trudne, kosztochłonne, a czasami wręcz niemożliwe. Pamiętajmy też, że prawo budowlane uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami dopiero od 1995 roku - wyjaśniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Wiceminister funduszy wskazała, że w ciągu trzech lat rząd w ramach programu Dostępność Plus zainwestował w jej poprawę dziewięć miliardów złotych, w znacznej części są to środki unijne. Będzie on kontynuowany.

Najlepiej podmioty publiczne wypadają pod względem dostępności cyfrowej ich stron i serwisów internetowych - mniej więcej połowa spełnia wszystkie wymagania, na przykład dostosowanie wielkości czcionki, zmianę kontrastu, audiodeskrypcję czy nawigację dla osób niewidomych.

REKLAMA

W przypadku dostępności architektonicznej najlepiej przygotowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami są publiczne placówki systemu ochrony zdrowia (67 procent).

Posłuchaj

Małgorzata Jarosińska-Jedynak o problemach z dostosowywaniem budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Kolejny raport i badanie, zgodnie z przepisami ustawy o dostępności, zostaną opublikowane w 2025 roku.

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej