more_horiz
Wiadomości

Wspólna lista wyborcza KO, Polski 2050, Lewicy i PSL. Zaskakująco niskie poparcie ankietowanych

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 07:57
Z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika, że pomysł wspólnego startu w wyborach parlamentarnych Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy i PSL popiera 32 proc. ankietowanych, a sprzeciwia się jej 36 proc. respondentów.
Koncepcję wspólnej listy czterech partii popiera 32 proc.
Koncepcję wspólnej listy czterech partii popiera 32 proc.Foto: Verconer/Shutterstock

Ankietowanych zapytano, czy popierają pomysł wspólnego startu w wyborach parlamentarnych Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy i PSL.

"Okazuje się, że koncepcję wspólnej listy czterech partii popiera 32 proc. badanych. Sprzeciwia się jej 36 proc. Bardzo duża grupa - 32 proc. - nie ma zdania w tej sprawie" - czytamy w tekście. Dodano, że największymi zwolennikami wspólnej listy są wyborcy Koalicji Obywatelskiej - aż 90 proc. spośród nich jest "za". Koncepcję tę popiera także 56 proc. sympatyków Polski 2050 oraz 20 proc. Zjednoczonej Prawicy.

50 proc. głosów 

Z dołączonych do tekstu grafik wynika, że jeżeli z jednej listy wystartowałyby KO, Polska 2050, Lewica i PSL, to zdobyłyby 50 proc. głosów (bez niezdecydowanych), Zjednoczona Prawica - 35 proc., Konfederacja - 11 proc., Kukiz'15 - 2 proc., a Porozumienie 1 proc. Inne ugrupowanie wskazał 1 proc. respondentów.

"W naszym badaniu zadaliśmy też pytanie o potencjalny rezultat szerokiej koalicji opozycji. Wyniki wskazują, że tak szeroka lista przejęłaby władzę, zdobywając połowę głosów. Oczywiście jest to badanie, które nie uwzględnia problemów i konfliktów, jakie zawsze niesie ze sobą budowa szerokiego obozu politycznego" - zaznaczono.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1075. Polaków osób, w dniach od 21 do 24 stycznia br.

Czytaj także:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem