more_horiz
Wiadomości

"Pobudzał muzyczną wyobraźnię". Założyciel TSA pośmiertnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 14:39
Gitarzysta, założyciel TSA Andrzej Nowak na mocy decyzji prezydenta Andrzeja Dudy został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w czasie piątkowych uroczystości pogrzebowych. Rodzinie zmarłego order przekazał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Uroczystości pogrzebowe gitarzysty Andrzeja Nowaka na Powązkach Wojskowych w Warszawie
Uroczystości pogrzebowe gitarzysty Andrzeja Nowaka na Powązkach Wojskowych w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

W piątek (28.01) w sali ceremonialnej Domu Pogrzebowego Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie obyła się uroczystość pogrzebowa Andrzeja Nowaka, gitarzysty, założyciela zespołów TSA i Złe Psy. 

"Wybitne zasługi dla polskiej kultury muzycznej"

Podczas ceremonii na podstawie artykułu 138 Konstytucji RP oraz Ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy Andrzej Nowak został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla polskiej kultury muzycznej, za działalność twórczą i artystyczną".

Order w imieniu głowy państwa przekazał na ręce żony zmarłego Justyny Nowak szef gabinetu prezydenta Paweł SzrotPrezydent skierował także list do uczestników uroczystości. Podkreślił w nim, że Andrzej Nowak zasłynął jako jedna z gwiazd polskiego rocka "dzięki swojemu talentowi, artystycznej osobowości i znaczącym dokonaniom". 

"Odszedł twórca, który przez ponad cztery dekady rozgrzewał serce i pobudzał muzyczną wyobraźnię tysięcy fanów starszego i młodszego pokolenia" - napisał.

Tajne Stowarzyszenie Abstynentów

Andrzej Duda przypomniał, że "wielka popularność zespołu TSA wyrosła w okresie schyłkowego komunizmu". "Oryginalne, dynamiczne, kipiące energią kompozycje współtworzone i po mistrzowsku wykonywane przez Andrzeja Nowaka pozwalały oderwać się od tamtych smutnych lat. Miłośnikom ciężkiego brzmienia dostarczyły one tych samych emocji, których doświadczali ich rówieśnicy w krajach wolnego świata słuchający na co dzień nagrań i koncertów największych mistrzów rocka" - stwierdził.

Zwrócił także uwagę, że twórczość Andrzeja Nowaka "niesie za sobą wciąż aktualne przesłanie". "Przypomina nam, że w świecie, w którym coraz trudnej odróżnić prawdę od fałszu i szczerość od obłudy, w czasach, gdy przewrotne ideologie i medialne manipulacje tworzą między ludźmi sztuczne podziały, muzyka pozostaje czymś jednoznacznym, autentycznym, czystym. Pozwala sięgnąć do najgłębszych pokładów wrażliwości i empatii, poczucia wspólnoty, pragnienia wolności i innych młodzieńczych ideałów. Pomaga budować więzi międzyludzkie i skłania do refleksji. Tym samym twórczość muzyczna - także rock - stanowi istotną część naszej narodowej kultury. Andrzej Nowak jest i pozostanie jednym z symboli rockowej rewolucji lat 80." - podsumował prezydent w liście.

Czytaj również:

Muzyk zmarł po długiej chorobie 4 stycznia w wieku 62 lat. Jego wielka kariera zaczęła się w 1979 roku. Andrzej Nowak wraz z basistą Tomaszem Zatwarnickim w Opolu założyli TSA, czyli zespół rockowy zaliczany do prekursorów heavy metalu w Polsce. Przełomem dla grupy TSA był udział w 1981 roku w II Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. 

Entuzjastycznie przyjęty występ zespołu dał mu nagrodę publiczności "Złotego Kameleona". W tym czasie drogi muzyków połączyły się z wokalistą Markiem Piekarczykiem. Najbardziej znane utwory TSA, to "51", "Trzy Zapałki", "Heavy Metal Świat", "Kocica" i "Chodzą Ludzie". Później grał wspólnie z Tadeuszem Nalepą oraz Martyną Jakubowicz. W 1999 roku Andrzej Nowak założył rockową grupę Złe Psy, która grała blues rocka i hard rocka.

nt

Zobacz także

Zobacz także