Przedstawiciele władz, rodzina, przyjaciele oraz fani pożegnali gitarzystę i kompozytora Andrzeja Nowaka. Urna z prochami twórcy zespołów TSA i Złe psy została złożona w kolumbarium na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Pogrzeb miał charakter państwowy. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście odczytanym przez dyrektora generalnego MKDNiS Jarosława Czubę podkreślił, że twórczość kultowej grupy TSA splotła się trwale z "karnawałem Solidarności".
"Zapisał się w pamięci"
Minister Piotr Gliński napisał, że Andrzej Nowak "zapisał się w pamięci publiczności niezrównanymi solowymi popisami instrumentalnej biegłości". - Artysta z sukcesami współpracował z największymi interpretatorami swojej epoki, wzbogacając gitarowym talentem brzmienie wielu doniosłych, fonograficznych wydawnictw zbiorowych. Do historii przejdą realizacje powstałe w kooperacji z Tadeuszem Nalepą, Martyną Jakubowicz - stwierdził szef MKiDN.
Szef MKiDN zwrócił uwagę, że kolejne projekty ukazywały "obszerne spektrum technicznych możliwości warsztatowych" Andrzeja Nowaka. "Twórczość kultowej grupy TSA, założonej w 1979 r., splotła się trwale z Karnawałem Solidarności, stając się dla współczesnych głosem pokolenia, a jej występy przez lata rozpalały serca fanów w trakcie najważniejszych muzycznych koncertów i festiwali. Styl gry, sceniczne emploi, a także poziom wykonawczy wpisywały się w ówczesne trendy światowych wykonań. Sławetny dorobek zespołu wraz z jego największymi przebojami, takimi jak »Trzy zapałki«, »Chodzą ludzie«, »51«, zapewnił mu znakomite miejsce w panteonie polskiego rocka" - napisał.
"Będzie poruszać nasze serca"
Piotr Gliński wspomniał także, że gitarzysta "kochał wolność, a pytany o patriotyzm odpowiadał, że jest tym wszystkim, co masz w sobie i co chcesz dać swojej ojczyźnie - nie tylko w czynach". "Tej konstatacji pozostał wierny do końca. W uznaniu dokonań artysta został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Śmiała twórczość - na której piętno odcisnęły pełne pasji działania i kreatywność, niepokorna życiowa postawa oraz wielka żarliwość w obronie wartości - będzie poruszać nasze serca dźwiękami pozostawionych przez niego, ponadczasowych utworów. Pamięć nie umiera" - zaznaczył.
00:22 11526955_2.mp3 List Piotra Glińskiego o Andrzeju Nowaku odczytał Jarosław Czuba (IAR)
Muzyk zmarł po długiej chorobie 4 stycznia w wieku 62 lat. Jego wielka kariera zaczęła się w 1979 roku. Andrzej Nowak wraz z basistą Tomaszem Zatwarnickim w Opolu założyli TSA, czyli zespół rockowy zaliczany do prekursorów heavy metalu w Polsce. Przełomem dla grupy TSA był udział w 1981 roku w II Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie.
00:28 11526955_1.mp3 Piotr Gliński przypomniał w liście, że Andrzej Nowak był oddany Ojczyźnie (IAR)
Entuzjastycznie przyjęty występ zespołu dał mu nagrodę publiczności "Złotego Kameleona". W tym czasie drogi muzyków połączyły się z wokalistą Markiem Piekarczykiem. Najbardziej znane utwory TSA, to "51", "Trzy Zapałki", "Heavy Metal Świat", "Kocica" i "Chodzą Ludzie". Później grał wspólnie z Tadeuszem Nalepą oraz Martyną Jakubowicz. W 1999 roku Andrzej Nowak założył rockową grupę Złe Psy, która grała blues rocka i hard rocka.
Czytaj również:
nt