Ilu Polaków przyjęło dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19? Są nowe dane rządu

Jak wynika z danych rządowych, dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło w Polsce ponad 10 mln osób. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi ponad 51,6 mln. W pełni zaszczepionych jest ponad 21,7 mln osób.

2022-02-02, 06:48

Ilu Polaków przyjęło dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19? Są nowe dane rządu

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, wykonano 51 658 515 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w 21 747 458 osób.

Trzecią, uzupełniającą dawkę szczepionki przyjęły 210 093 osoby z upośledzoną odpornością, a dawkę przypominającą – 10 057 033 osoby. Dzienna liczba szczepień to 86 568 iniekcji.

96 mln dawek w Polsce

Łącznie do Polski dostarczono 96 550 560 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 51 035 195 dawek. Zutylizowano 743 048 dawek. Zgłoszono 17 989 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

We wtorek wieczorem Sejm odrzucił projekt ustawy zakładający m.in. testowanie pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2, jak również wprowadzający poradę telefoniczną udzielaną przez lekarza POZ tylko na wyraźne żądanie pacjenta oraz zaostrzający grzywny za złamanie przepisów dotyczące epidemii.

REKLAMA

Co z testami dla pracowników?

Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 wniosła w czwartek 27 stycznia grupa posłów PiS, a do reprezentowania wnioskodawców upoważniono posła Pawła Rychlika (PiS). We wtorek wieczorem sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła wniosek o odrzuceniu projektu ustawy o testowaniu pracowników w pierwszym czytaniu.

Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu głosowało w Sejmie 253 posłów, przeciw 152, wstrzymało się 37.

Promocja szczepień

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozpoczyna w lutym 2022 r. nową odsłonę kampanii "Wybierz mądrze, zaszczep się". Tym razem będzie ona skoncentrowana na szczepieniach dzieci i kobiet w ciąży oraz skuteczności dawki przypominającej.

W komunikacie przekazanym we wtorek przez Centrum Informacyjne Rządu poinformowano o kolejnej odsłonie kampanii Narodowego Programu Szczepień.

REKLAMA

Podkreślono, że "szczepienie przeciw koronawirusowi to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią". Zaznaczono, że pozwala ono "uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie". "Ryzyko zgonu z powodu COVID-19, wśród osób niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych, jest blisko 60 razy większe" - czytamy w komunikacie.

Obowiązek szczepień nauczycieli?

We wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek powiedział w radiu Plus, że nie ma dziś rozmów na temat obowiązkowych szczepień nauczycieli. Zastrzegł, że nie wie, czy taki obowiązek nie zostanie wprowadzony. - Nie ja o tym decyduję. Ja nie jestem osobą, która odpowiada za zdrowie i służby sanitarne, nie jestem też znawcą tego tematu – zastrzegł.

Argumentował, że "nie możemy stracić kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli w systemie od 1 marca". Podkreślił, że ok. 85 proc. nauczycieli zaszczepiło się przeciw COVID-19. - Nauczyciele to naprawdę odpowiedzialni ludzie, którzy są zaszczepieni w zdecydowanej większości przypadków – dodał.

Zadeklarował, że "jeżeli będzie możliwość", nauka zdalna zostanie skrócona, zwłaszcza w tych pięciu województwach, gdzie zakończyły się ferie zimowe. - Jeśli tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, będziemy starać się skrócić naukę zdalną o tydzień bądź dwa tygodnie – powiedział.

REKLAMA

Czytaj również:

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej