more_horiz
Wiadomości

Obchody miesięcznicy smoleńskiej. Politycy PiS uczcili pamięć ofiar

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 09:25
W czwartek rano politycy PiS, w tym prezes ugrupowania, wicepremier Jarosław Kaczyński uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.
Obchody miesięcznicy smoleńskiej
Obchody miesięcznicy smoleńskiejFoto: PAP/Marcin Obara

Członkowie rządu, parlamentu, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński oddali w kolejną miesięcznicę tragedii smoleńskiej, hołd jej ofiarom. Zgromadzeni złożyli wieniec przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wcześniej uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy w Kościele Seminaryjnym.

Wieczorem, o 19.00 odbędzie się msza w intencji ofiar tragedii w Archikatedrze Warszawskiej.

Katastrofie samolotu Tu-154

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, którym na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej udawała się polska delegacja, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Warto również przypomnieć, że samolot, który uległ katastrofie, należał do 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego i był w dyspozycji Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W krypcie na Wawelu pochowano ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żonę Marię. W krypcie znajduje się również tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją: "Corpora dormiunt, vigilant animae" ("Ciała śpią, dusze czuwają").

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem