more_horiz
Wiadomości

"Skrzywione ryje", "wieprzowe karki". Kinga Dunin szydzi z Polaków w recenzji książki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 10:06
"Wieprzowe karki" czy "skrzywione ryje" - takich zwrotów użyła publicystka Kinga Dunin wobec Polaków. W swoim artykule opublikowanym w internetowym periodyku "Krytyka Polityczna", Dunin recenzuje książkę "Nicuś" Maksa Wolskiego.
Kinga Dunin w recenzji książki szydzi z Polaków i ojczyzny
Kinga Dunin w recenzji książki szydzi z Polaków i ojczyznyFoto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Publicystka i współzałożycielka partii Zieloni Kinga Dunin nie przebiera w słowach w momencie opisu naszych rodaków. Już na początku recenzji książki Maksa Wolskiego w sposób obraźliwy i bulwersujący opisuje Polaków i ojczyznę. 

Obraza Polaków i ojczyzny

Jeden z opisów brzmi: "Polska – ogólnie rzecz biorąc – składa się z Polaków. Czy Polacy są tacy okropni, bo mieszkają w Polsce (te ich skrzywione ryje, wieprzowe karki), czy też Polska jest nie do zniesienia, bo ją zamieszkują Polacy?". Publicystka zwraca się także bezpośrednio do swoich czytelników, dając im przy tym "rekomendację": "Jeśli chcecie się wyrzygać na Polskę i Polaków, to jest to książka właśnie dla was". 

Kinga Dunin, która w latach 90. współpracowała z ruchem feministycznym, dodaje: "Tytułowy Nicuś nienawidzi Polski soczyście, barwnie i obficie. Kraju, ludzi, katolicyzmu, krajobrazu. Mnoży obelgi i powtarza się, bo nigdy mu nie dość męczenia się z Polską. […] Polaków nikt nie lubi, lepiej się do tej narodowości na świecie nie przyznawać". Kontynuując obrazę, podkreśla, że jesteśmy krajem "pod wieloma względami irytującym, aktualnie bardziej niż zazwyczaj".

Zła religijność

To jednak nie koniec szydzenia z rodaków. Sama przyznaje, że "doceniając mistrzostwo i wielopiętrowość tych wszystkich bluzgów, szybko poczułam się nimi zmęczona. Widać już nie mam takiej potrzeby, żeby zmagać się z Polską". 

Dunin w sposób mocno krytyczny odnosi się do religijności Polaków, nawiązując do opisu życia postaci Nicusia. Wskazuje, że jego "matka jest jednocześnie za dużo i za mało". "I oczywiście rytualny, naskórkowy katolicyzm. W Nicusiowym monologu zostawił on ślad w postaci licznych religijnych inwokacji. W ten katolicyzm wpisana jest opresyjność. Wydaje mi się, że rzeczywiście jest to tutaj dość częsty scenariusz rodzinny" - komentuje. 

Sama publicystka przed laty związana była z Telewizją Polską. W TVP Kultura prowadziła program pod tytułem "Lepsze Książki" ze Sławomirem Sierakowskim i Cezarym Michalskim. 

Do skandalicznych słów Kingi Dunin odniosła się za pośrednictwem Twittera Krystyna Pawłowicz. 

Recenzja i określenia w niej zawarte wywołały spore poruszenie wśród internautów. 

TVP Info/as

Zobacz także

Zobacz także