Śnieg, deszcz i wiatr utrudnią jazdę kierowcom. GDDKiA przestrzega przed warunkami na drogach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaapelowała do kierowców o ostrożną jazdę. Zwrócono uwagę na możliwe opady śniegu i deszczu oraz na porywisty wiatr, którego maksymalne porywy w Sudetach mogą osiągnąć 120 km/h.

2022-02-18, 19:01

Śnieg, deszcz i wiatr utrudnią jazdę kierowcom. GDDKiA przestrzega przed warunkami na drogach

Utrudniający kierowcom jazdę deszcz spadnie w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i lubuskim, a śnieg w woj. dolnośląskim - poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na Wybrzeżu możliwy porywisty wiatr.

Drogowcy zaapelowali do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w regionach kraju, gdzie będzie padał przelotny deszcz i śnieg. Dodali, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne; na drogach krajowych pracuje 12 pojazdów do zimowego utrzymania.

Dyrekcja przypomniała, że na Wybrzeżu wiatr może być okresami silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni. - W Tatrach porywy wiatru do 90 km/h i w Sudetach do 120 km/h. W górach wiatr powodował będzie lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne - poinformowali drogowcy.

Mobilizacja służb

W związku z możliwymi wichurami, służby postawione są w stan w najwyższej gotowości.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak powiedział, że strażacy przygotowują się na pomoc ludności dotkniętej skutkami gwałtownej pogody. Zaznaczył, że w gotowości również w nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek będą nie tylko strażacy PSP, ale także ochotnicy.

Dodał, że kadeci i podchorążowie szkół pożarniczych w związku z tą sytuacją nie dostali urlopów. - Mamy blisko osiemset osób od razu do wysłania w każdy region Polski - zapewnił szef straży pożarnej.

REKLAMA

Z myślą o poszkodowanych

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował, że wojewodowie już uruchamiają środki, aby pomóc ofiarom ostatnich wichur. - Doraźnie jest to po sześć tysięcy złotych wypłacane praktycznie natychmiast plus do dwustu tysięcy złotych - powiedział wiceszef MSWiA.

Wyjaśnił, że o wysokości pomocy decydują gminne komisje, badające stan budynków.
Służby apelują, aby na swoich balkonach i podwórkach zabezpieczyć rzeczy, które mógłby porwać wiatr, a w sytuacji zagrożenia szukać schronienia w budynkach, a nie pod drzewami czy billboardami. Warto też w tym czasie ograniczyć swoją aktywność na zewnątrz i poczekać na uspokojenie aury.

Czytaj także:

REKLAMA

Posłuchaj

Służby są w najwyższej gotowości przed możliwymi wichurami (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej