Strażacy walczą ze skutkami wichur. Wiceszef MSWiA: do pomocy skierowano kilkudziesięciu kadetów

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zadysponował 40 kadetów ze szkół aspirantów w Poznaniu i Częstochowie do pomocy zachodniopomorskim strażakom - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. To w tym województwie wichury spowodowały największe szkody. 

2022-02-19, 11:48

Strażacy walczą ze skutkami wichur. Wiceszef MSWiA: do pomocy skierowano kilkudziesięciu kadetów
40 kadetów ze szkół aspirantów PSP pomoże zachodniopomorskim strażakom. Foto: Stanislaw Bielski/REPORTER

"Najtrudniejsza sytuacja po nocnych wichurach jest na terenie woj. zachodniopomorskiego. Komendant Główny PSP zadysponował 40 kadetów ze szkół aspirantów w Poznaniu i Częstochowie do pomocy zachodniopomorskim strażakom" - napisał na Twitterze Paweł Szefernaker.

Jak poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, w wyniku silnych wiatrów odnotowano dwie ofiary śmiertelne i trzy ranne. - Do tragicznych wypadków doszło na terenie woj. wielkopolskiego m. Babi Dwór oraz woj. lubelskiego m. Międzyrzec Polski. W obu przypadkach na samochód spadło drzewo. Ponadto odnotowano trzy osoby ranne, w tym strażak OSP - przekazał bryg. Karol Kierzkowski

W sobotę od północy do godziny 9 rano straż pożarna otrzymała 6 378 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. - Najwięcej w woj. zachodniopomorskim - 1629, wielkopolskim - 1379 i kujawsko-pomorskim - 751 - podał strażak.

Najwyższe alerty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed silnym wiatrem najwyższego - trzeciego stopnia oraz drugiego, które obejmują cały kraj.

REKLAMA

Wydane przez IMGW ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do godzin wieczornych w sobotę. Obejmuje cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz częściowo województwa: lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na pozostałym obszarze.

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia oznacza, m.in. że przewiduje się występowanie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, jak również szkody o rozmiarach katastrof mogących stanowić zagrożenie życia. Zaleca się wzmożoną ostrożność, śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Należy dostosować swoje plany do warunków pogodowych. Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim.

Czytaj także: 

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej